2022 KPSS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2022 KPSS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2022 KPSS sınav tarihi açıklandı mı?

ÖSYM tarafından açıklanan güncel sınav takvimine bağlı olarak tüm sınavların ne zaman olacağı netlik kazanıyor. Bu hususta KPSS 2022 sınavının da ne zaman olacağına dair adayların detaylı bilgi sahibi olmaları durumu ortaya çıkıyor. Herhangi bir kamu kurumunda çalışmak için gerekli olan bu sınav içerisinde katılım sağlayan adayların kazanmış oldukları puanlarla tercihlerde bulunmaları söz konusu olabiliyor. Öte yandan bazı yıllarda KPSS’ye bağlı olarak lise mezunu olan kişilerin de giriş yapabilmesi gibi bir durum da ortaya çıkıyor.

2022-kpss-sinavi-ne-zaman-yapilacakk.jpg

KPSS 2022 sınav takvimine bağlı olarak ÖSYM sitesinde merak edilen konular öne çıkıyor. Devlet kadrolarında yer almak için başvuru yapan kişilerin katılımıyla gerçekleşecek bir konumda da bulunuyor. Her yıl binlerce kullanıcı Kamu Personeli Seçme Sınavı doğrultusunda hareket ediyor. Sınavda başarılı olan adayların devlet kadrolarında yer almaları ve kadrolu olarak çalışmaya başlamaları hali de ortaya çıkıyor. Bu konuda her bir kullanıcı KPSS 2022 ne zaman yapılacak gibi bir sorunun da yanıtını aramaya devam ediyor.

2022 KPSS Ne Zaman Yapılacak?

2022 yılına dair sınav takvimi ÖSYM tarafından henüz açıklanmadı. Ancak geçen senede KPSS oturumları 21 Ağustos tarihiyle beraber başladı. İlk oturum olarak Genel Yetenek Genel Kültür sınavı da 1 Ağustos tarihinde yapıldı. İki yılda bir kere olmak üzere düzenlenen önlisans oturumu da 2022 yılı içerisinde gerçekleşecek.

KPSS Türleri

KPSS puanları genel olarak hesaplanır ve memur kadrolarına dair yapılacak olan atamalar hususunda bu puanlar ele alınır. Bundan ötürü de 3 farklı KPSS puanının olduğu da söylenebilir. P1, P2 ve P3 olarak öne çıkan bu puanlar, farklı meslek gruplarını içerecektir.

KPSS P1 puanı doğrultusunda genel yetenek ve genel kültür puanları ele alınır. Genel yetenek %70 ve genel kültür %30 oranında hesaplanır.

KPSS P2 puanı genel yetenek %60, genel kültür %40 üzerinden hesaplaması yapılan türdedir.

KPSS P3 ise eşit oranlarda genel kültür ve genel yetenek üzerinden hesaplamaları yapılarak, sadece lisansta geçerli olacak türde bulunacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.