Kripto yasası içeriğinde neler var ? Kripto para yasası ne zaman çıkacak?

Kripto yasası içeriğinde neler var ? Kripto para yasası ne zaman çıkacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan kripto para yasası ne zaman çıkacak, kripto yasası içeriğinde neler var? İşte yatırım araçlarından birine dönüşen kripto dünyasını yakından ilgilendiren haber..

Ülkemizin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün oldukça önemli açıklamalar yapıldı. Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen toplantı sonrası gerçekleştirilen açıklamalar ise ekonomi gündeminde dikkatleri çekti.

Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen toplantıda en çarpıcı ve çok konuşulan konulardan birisi kripto konusu oldu. Tüm dünyada son zamanlarda en güçlü yatırım araçlarından birisine dönüşen kripto dünyası için Türkiye’nin tavrı ne olacak yeni yasada neler yer alacak merak ediliyor.

Ülkemizde ve dünyada çok sayıda insanın ve kurumun kripto değerler üzerinde yatırımları bulunuyor. Bitcoin Etherium gibi çok bilinen projelerin yanı sıra yüz binlerce irili ufaklı coin dünya piyasasında yatırımcılarını arıyor.

Kripto Yasası Hazır!

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada kripto paralarla ilgili yasa çalışmasının nihayete eriştiğini duyurdu. Çok yakında yasanın detayları ve gündemi konuşulacak.

Kısa Süre Sonra Mecliste

Planlanan takvime göre Türkiye’nin 2021 sonuna dek kripto dünyasını kapsayacak ve çeşitli düzenlemeleri barındıracak bir yasa çıkarılması ön görülüyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile yasanın hazır olduğu duyurulmuş oldu.

Peki Kripto Yasası Neler İçerecek?

Tüm dünyada devletler kripto yatırımlar ile ilgili çeşitli düzenlemelere ihtiyaç duyuyor. Ülkemizde de hem kripto yatırımcılarının kullandığı araçlar hem de kripto dünyasının kendisine yönelik regülasyonların açıklanması bekleniyor.

2021 yılı içerisinde kripto paralarla ilgili hem borsalar nezdinde hem de projeler nezdinde ülkemiz insanlarının yatırımlarının gasp edildiği olaylar yaşanmıştı. Yeni çıkacak yasa ile kripto yatırımların çeşitli regülasyonlara tabii tutulması bekleniyor.

Daha Önce Genelge Yayımlanmıştı!

Kripto paralarla ilgili bu yılın başlarında bir yönetmelik yayınlanmıştı. Yayınlanan yönetmelikten çok daha kapsamlı bir yasa hazırlandığı düşünülüyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetmeliği resmi gazetede ilan edilmişti.

Kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak ibaresi gündeme gelmişti. Kripto varlıklarla ilgili yasa ile birlikte nasıl bir düzenleme yapılacak merak ediliyor.

dgs-basvuru-tarihleri-9.jpg

Gecikmeden Meclise Göndereceğiz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ Gecikmeden Meclis’e göndererek bu konuda adım atacağız” şeklinde açıkladığı yasanın hazır olduğu ve kısa süre sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yer alacağı açıklanmış oldu.

Yeni Ekonomik Model!

Açıklamalarına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Önümüzde fırsatlar kadar riskler olduğunu da biliyoruz. Bu riskleri almaya değer” şeklinde Türkiye’nin yeni ekonomik modelini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı öncesi yaptığı konuşmada ise şunları söyledi:

"Biz göreve geldiğimizde IMF'ye olan borç 23,5 milyar dolardı. Bu borcu Mayıs 2013'te son taksidi ödeyerek işimizi bitirdik. Borcumuz olmadığı gibi kontağımız da yok. Ama ana muhalefet otellerde bazı çalışmaları yaptılar. Sözcüleri eski hazineci midir nedir, o kulislerin içerisinde bizzat bulundu. Bunlar bize IMF'yi tavsiye edenlerdir.

Şu anda Merkez Bankası rezervi 115 milyar doların üzerinde. Daha iyi konuma gelecek. Amacımız ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmaktır. 2008 finans krizi sonrası gelişmiş ülkeler bocalama halindedir. Gelişmiş ülkeler bir yandan kendi aralarında mücadele ederken bir yandan gelişmekte olan ülkelerin paylarını alma derdindeler.

Döviz kurunda bir süredir anormal dalgalanma yaşadık. Uzunca bir müddet kurdaki dalgalanmaya faizi yükselterek durdurmak yönünde baskılara maruz kaldık. Kendi arkadaşlarımız arasında aynı yönde değerlendirmeler yapanlar olduğunu da itiraf ediyorum. Biz kendi programımızı uygulamakta ısrar ettik. Paketi açıklayınca kurun üzerindeki köpüğün bir günde ortadan kalktığını gördük.

Maliyetlerden bağımsız fahiş fiyat artışları yapanlar oldu. Buradan herkese sesleniyorum; günde birkaç defa fiyat listesi düzenleyenlerin etiket değiştirenlerin millet adına takipçisi olacağımızı hatırlatmak istiyorum. Dolardaki artışları hangi oranla yükseltiyorlarsa şimdi geri indirmelerini istiyoruz. İndirimlere başlayanlar var. Yükselişteki hıza ulaşmalarını istiyoruz. İndirimler gerçekleşmezse bakanlıklarımız ellerindeki tüm imkanlarla fahiş fiyatlarda ısrar edenlerin üzerlerine gidecek."

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.