Yarıyıl tatili bir hafta öne çekilsin.

Yarıyıl tatili bir hafta öne çekilsin.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e öğrencilerin sağlığına ilişkin acil önlem almalı.

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Omicron varyantına bağlı vaka artışlarına dikkat çekerek, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e öğrencilerin sağlığına ilişkin acil önlem alınması çağrısında bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde basın açıklaması yaparak, Özer’e seslenen Kaya, okullardaki vaka durumlarına göre, 21 Ocak’ta başlatılacak yarıyıl tatilinin öne çekilerek 14 Ocak tarihinde başlatılması önerisinde bulundu.

‘5-12 YAŞ GRUBU 14 OCAK’TAN ÖNCE AŞILANMALI’

CHP’li Kaya, kış aylarında görülen gribal enfeksiyon ve nezle salgınının da attığı bir dönemden geçildiğine vurgu yaptı, MEB’in hızlı tedbir alması gerektiğini söyledi.

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi (TTB) Okul Sağlığı Çalışma Grubu'nun uyarıları doğrultusunda alınacak tedbirleri de sıralayan Kaya, şu önerilerde bulundu:

“Öğretmen, idareci, kantinci, servis çalışanları, güvenlik görevlileri ve öğrenciler zaman geçirilmeden aşılanmalıdır. Okullarda PCR testleri hızla yapılarak, vaka sayıları tespit edilmeli ve günlük olarak yayınlanmalıdır. 5-12 yaş grubundaki öğrencilerin aşısı, 14 Ocak’tan önce yapılarak, okullar açıldığında bağışıklık kazanmış olmaları sağlanmalıdır.”

‘AŞI OLMAYAN ÖĞRETMEN DERSLERE GİRMEMELİ’

“Aşı olmayan okul çalışanları okula, öğretmenler ise derslere girmemelidir. Okullardaki vaka durumlarına göre, 21 Ocak’ta başlayacak yarıyıl tatilinin, 14 Ocak tarihinde başlatılması düşünülebilir. Bir haftalık kaybın ikinci dönemde giderilmesi mümkündür.

Yarıyıl tatilini öne çekerek eğitim- öğrenimde oluşacak kayıplar, yaz tatili ya da nisan ayı tatili iptal ederek giderilebilir. Bu sayede ocak, şubat ayları muhtemel vaka artışlarının ve buna bağlı olarak yoğun bakımlarda oluşacak doluluk oranlarının önüne geçilebilir.

Daha önce de olduğu gibi, hiçbir tedbir almadan süreci geçiştirmeye çalışmak öğrencilerin ve toplumun sağlığını tehlikeye atacaktır. Hani filmlerdeki öğrencisini, öğretmenini seven bir Mahmut Hoca karakteri vardı ya; sen de o karaktere bürünsen ne güzel olur değil mi?”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.