Yeni Varyant  Omicron hızla yayılmakta . Okullar kapanır mı? Online eğitime geçilecek mi?

Yeni Varyant Omicron hızla yayılmakta . Okullar kapanır mı? Online eğitime geçilecek mi?

Avrupa'da Koronavirüs'ün mutasyonu olan #Omicron dehşeti hızla yayılmakta. Okullar kapanır mı? Online eğitime geçilecek mi?

DSÖ, ‘Omicron’ adını verdiği yeni Covid-19 varyantını ‘endişe verici’ olarak sınıflandırdı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 5 ülke Güney Afrika’ya seyahat yasağı getirdi. Uzmanlar tedbirlerin artırılması için uyarılarda bulundu: Tedbir almazsak 1-2 aya Türkiye’de yayılım olur.

Tedbir almazsak yayılım olur

Uzmanlar Türkiye için uyarılarda bulundu. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, mutasyonun çok tehlikeli olduğunu belirterek, "Tedbir almazsak ve Avrupa'da da yayılırsa, 1-2 ay sonra Türkiye'de bir yayılım söz konusu olacaktır" dedi.

Doç. Dr. Savaşçı, aşılanma oranı düşük ülkelerde özellikle Avrupa’da çok ciddi önlemler düşünüldüğünü ifade ederek, uyarılarda bulundu: "Hâlâ aşılanmayan, ulaşamadığımız insanlarımız mevcut.

Hastanemizde Covid-19 yoğun bakım doluluk oranı yüzde 100 olarak ilerliyoruz. Bu dönemde mutasyona uğrayarak kendini biraz daha korumaya çalışacağı için 'süper varyant' versiyonları da ortaya çıkabilir.

Ancak aşılanma oranı arttıkça virüs kendi kendini yok etme boyutuna gelecektir.”

Gerekli Tedbirler alınmasa okullar kapanır online eğitime geçiş olur mu?

2021-2022 Eğitim öğretim yılı 21 Ocak tarihinde başlayacak ve 6 Şubat'a kadar devam edecek. Karneler 17 Haziran 2022'de dağıtılacak

Bilindiği üzere okullarda okul ve sınıf bazlı bir uygulama var şu an bu varyantın hızlı bir şekilde yayılması Yukardaki açıklamalar doğrultusunda olaya bakılırsa Tedbir almazsak ve Avrupa'da da yayılırsa okulların 2. dönem için kapanıp online eğitime geçme durumu olur mu?

Okullar kapanır mı? sorusuna şu an cevap vermek çok zor iller ki süreçte ‘Omicron’ varyantının yayılım hızı ve buna karşı alınan önlemlere göre süreç netleşecek.

MEB Personel Telegram kanalına katılıp konu ile ilgili en güncel ve hızlı gelişmelerden haberdar olabilirsiniz Ve sohbet bölümünde sorularınızı sorabilirsiniz.

MEB PERSONEL TELEGRAM KANALI İÇİN: https://t.me/MebPersonel

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.