2022 İETT Öğrenci, Öğretmen Bilet Ücreti Ne Kadar Oldu?

2022 İETT Öğrenci, Öğretmen Bilet Ücreti Ne Kadar Oldu?

2022 yılı için İETT fiyatlarında değişikliklere gidildi. 16 milyondan fazla İstanbulluyu ilgilendiren İETT fiyatları, vapur, metro, minibüs, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında belli oldu.

Enflasyon, yakıt giderleri, asgari ücretin artışı gibi nedenlerden ötürü İETT fiyatlarında da değişikliğe gidildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir’ in başkanlığında gerçekleşen UKOME toplantısının ardından yeni fiyatlar belli oldu. İşte tüm detaylar…

Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünce yapılan değerlendirmeler sonucunda enflasyon, yakıt giderleri, asgari ücret artışı gibi noktalar ele alınarak taksi, dolmuş ve minibüs gibi ulaşım araçlarına yüzde 36, servis ücretlerine ise yüzde 27 zam önerildi. Yapılan bu değerlendirmelerin ardından zam oranlarına karar verildi.

2022 yılı için elektronik bilet, taksi, minibüs, dolmuş fiyatlarına yüzde 36, servis fiyatlarına ise yüzde 27 zam kabul edildi. Yapılan zamların ardından fiyat değişiklikleri şu şekilde yansıdı:

Elektronik bilet 4.03 TL’ den 5.48 TL’ ye

Öğrenci bileti 1.96 TL’ den 2.66 TL’ te

Öğretmen bileti ise 2.88 TL’ den 3.91 TL’ ye yükseldi.

Aylık akbil fiyatlarında da değişiklikler oldu. Mavi kart aylık 316 TL’ den 430 TL’ ye, Öğrenci kartı aylık 57.50 TL’ den 78 TL’ ye, sosyal kart ise (öğretmen-60 yaş) aylık 196 TL’ den 266 TL’ ye yükselmiş oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.