Emekliler yılında emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak? İşte rakam...

Emekliler yılında emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak? İşte rakam...

Emekliler yılında emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak? İşte rakam...

Emeklilerin dört gözle beklediği bayram ikramiyesi miktarında 2024 yılı için yapılacak güncelleme, gündemdeki sıcak konular arasında yer alıyor. Emekli maaşlarına yapılan yüzde 49,25'lik zam sonrası, gözler şimdi de bayram ikramiyelerine çevrildi. SGK Uzmanı İsmail Sevinç, konuya dair merak edilen sorulara net yanıtlar vererek, emekliler için beklenen ikramiye miktarını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın da ikramiyelerde artış için çalışmaların sürdüğünü belirtmesi üzerine kulis bilgileri de gelmeye başladı. SGK Uzmanı İsmail Sevinç, canlı yayında yaptığı açıklamalarla, 3 bin TL'lik bir artış ihtimalinin güçlü olduğunu, ancak 5 bin TL'ye kadar çıkabileceğini ifade etti.

İkramiye Miktarları

Uzman Sevinç, emekli ikramiyelerinde zaman içinde yaşanan dalgalanmalara ve Maliye Bakanlığı'nın bu konudaki maliyet endişelerine de değindi. Kamu işçilerine kıyasla düşük tutarlarda kalan emekli ikramiyelerinin, maaşların artış oranlarına endekslenerek düzenli bir şekilde artırılmasının önemini dile getirdi.

Maliyetin Büyüklüğü

Emeklilere yapılabilecek artışın maliyetinin 90 milyar TL civarında olabileceği, bu nedenle Maliye Bakanlığı'nın büyük maliyetlere sıcak bakmadığı belirtiliyor. Ancak emekliler, ikramiyelerinin en azından bir maaş tutarında, yani yaklaşık 10 bin TL olması gerektiğini ifade ediyor.

Emeklilerin Talepleri

Sevinç, 2018'de bin TL ile İstanbul'da bir ev kiralayabilmenin mümkün olduğunu, ancak günümüzde bu miktarın yetersiz kaldığını, benzindeki 8 katlık artış gibi, emekli ikramiyelerinin de reel değer kaybını dikkate alarak artırılması gerektiğine dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum