Ev sahiplerine kötü, kiracılara iyi haber!

Ev sahiplerine kötü, kiracılara iyi haber!

Ev sahiplerine kötü, kiracılara iyi haber!

Son dönemlerde, kira artışları konusunda yaşanan belirsizlikler, hem kiracıları hem de ev sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Kira fiyatlarındaki hızlı yükseliş, birçok ev sahibinin mevcut kiracıları ile yollarını ayırıp, mülklerini daha yüksek bedellerle kiraya verme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bu durum, kiracıların evlerinden tahliye edilme riskiyle karşı karşıya kalmasına neden oluyor.

Kiracılara kötü haber olarak nitelendirilebilecek bu durum, ev sahipleri için ise olumlu bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Ev sahipleri kiracılarından yüzde 25'in üzerinde kira artışı talep edebiliyor. Ancak bu artış, kiracılar tarafından kabul edilirse geçerli oluyor. Peki, bu fazladan yapılan ödemeler geri alınabilir mi?

Fazla Zam ve İade İmkanı

Gayrimenkul hukuku uzmanları, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor. Eğer kiracı, yüzde 25'in üzerinde bir artışla karşılaşmış ve bu durumu yazılı bir belge ile kabul etmişse, geriye dönük bir iade talebinde bulunamayacak. Ancak, kiracının herhangi bir yazılı kabul beyanı olmadan yalnızca evini kaybetme korkusuyla bu artışı kabul etmesi durumunda, ödediği fazla miktarı geri alma hakkı doğuyor. Bu durumda, kiracıların banka dekontları üzerine "fazlaya ilişkin haklarım saklıdır" gibi bir not düşmeleri öneriliyor.

Yargıtay Kararları

Fazla kira ödemelerinin iadesi konusunda Yargıtay'ın kararları da dikkate alınması gereken bir faktör. Yasal olarak yüzde 25'in üzerindeki artışlar, fazla miktar yönünden geçersiz kabul ediliyor. Bu durum, tarafların anlaşmasıyla da olsa, yasanın açık hükmüne aykırı. Fazla ödenen kira bedelleri, kira sözleşmesinin devamı sırasında ya da bitiminden sonra bir yıl içinde iade talep edilebiliyor.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

84 Yorum