Güncel enflasyon tahminine göre memur ve emekli maaşları ne kadar olacak?

Güncel enflasyon tahminine göre memur ve emekli maaşları ne kadar olacak?

Güncel enflasyon tahminine göre memur ve emekli maaşları ne kadar olacak?

Merkez Bankası anketinde, mayıs ayı enflasyon tahmini yukarı yönlü güncellendi. Peki, bu değişiklik emekli ve memur maaşlarını temmuzda ne kadar etkileyecek?

Enflasyon beklentilerindeki değişiklik, memur ve emekli zam oranlarını nasıl etkiledi? İşte madde madde dikkat çeken değerlendirme...

Mayıs ve Haziran Enflasyon Beklentileri: Mayıs ayı için aylık enflasyon beklentisi yüzde 3.04 olarak güncellendi, haziran ayı için ise aylık enflasyonun yüzde 2.56 olması öngörülüyor.

Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi: Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 43.64'e geriledi.

Emekli Maaşları: Emekli maaşları, altı aylık enflasyon oranı üzerinden zamlanıyor. Nisan ayında işçi emeklilerinin maaş zammı yüzde 18.72 olarak açıklandı. Anket verilerine göre, temmuzda emekli maaşlarına yaklaşık yüzde 25 oranında zam yapılması bekleniyor.

Memur Maaşları: Memur ve memur emeklisi maaşlarına yapılacak zam, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının toplamı üzerinden hesaplanıyor. Altı aylık enflasyonun yüzde 15'i aşan bölümü enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak. Temmuz ayında memur ve memur emeklilerinin alacağı zam oranı yüzde 20 olacak gibi görünüyor.

Bu veriler doğrultusunda; memur ve emeklilerin zam oranları ve maaşlarındaki artışlar belirlenecek gibi görünüyor.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum