Hakkari'deki depremler ne anlama geliyor? Kritik uyarı geldi...

Hakkari'deki depremler ne anlama geliyor? Kritik uyarı geldi...

Hakkari'deki depremler ne anlama geliyor? Kritik uyarı geldi...

Türkiye'nin önde gelen deprem uzmanlarından Prof. Dr. Naci Görür, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bu sabah yaşanan 4,4 büyüklüğündeki depremle ilgili endişe verici açıklamalarda bulundu. 6 Şubat depremlerinin ardından bölgedeki sıkışıklığa dikkat çeken Görür, konuyla ilgili önemli uyarılarını paylaştı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, yerel saatle 07.36'da kaydedilen 4,4 büyüklüğündeki deprem, Bitlis-Zagros Bindirme Kuşağı üzerinde meydana geldi. Prof. Dr. Naci Görür, bu depremin ardından sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu sabah Hakkari, Oğul’da 4,5 büyüklüğünde bir deprem oldu. Deprem, Bitlis-Zagros Bindirme Kuşağı üzerinde gerçekleşti. Bu kuşak, 6 Şubat depremlerinden sonra çok sıkıştı" ifadelerini kullanarak, bölgedeki sıkışıklığın arttığını ve bu durumun risk oluşturduğunu belirtti.

Bölged Sıkışıklık

Prof. Dr. Görür'ün vurguladığı gibi, Bitlis-Zagros Bindirme Kuşağı'ndaki sıkışıklık, özellikle 6 Şubat depremlerinin ardından dikkat çekici bir artış gösterdi. Bu sıkışıklık, bölgede yeni depremlerin oluşma riskini artırıyor ve bilim insanları tarafından yakından izleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.