KPSS’ye girecek adaylar uyarıldı! ÖSYM’den sınav merkezi kararı!

KPSS’ye girecek adaylar uyarıldı! ÖSYM’den sınav merkezi kararı!

ÖSYM tarafından düzenlenecek 2024 KPSS önlisans sınavları için bazı detaylar ortaya çıktı. Sınav merkezi saptama yetkisi ile mağduriyet yaşanma durumu olacak mı? İşte merak edilenler…

ÖSYM’nin 2024 KPSS önlisans kılavuzunda bulunan sınav merkezi saptama yetkisi kararının mağduriyetlere neden olma ihtimali üzerinde duruluyor. Adayların sınava girmeden önce dikkat etmesi gereken bazı haller bulunuyor. İşte o detaylar…

Aday sayısına bağlı olarak sınav merkezlerinde değişiklik olabilir!

ÖSYM KPSS sınavına katılacak olan adaylar için yayınlamış olduğu kılavuzda aday sayısına bağlı olarak sınav merkezlerinde yaşanabilecek olan değişikliklere dikkat çekti. Gerekli görüldüğünde ek olarak yine “sınav merkezi açılabilir ya da listede yazılı sınav merkezlerinden bazıları iptal edilebilir” ifadesine yer verildi.

Eğer bir sınav merkezine kapasitesi dolmuşsa veya listede iptali gerçekleşmişse kapasitesi dolmamış diğer sınav merkezlerine atama yapılma durumu yaşanıyor. Böyle bir durumla karşılaşan adayın sınava gireceği sınav merkezi ÖSYM'nin sapma yetkisi inisiyatifinde oluyor.

Başvuru yapıldıktan sonra değişiklik hakkı bulunmuyor!

Adayın sınava gireceği merkez belli olduktan sonra her ne olursa olsun talep doğrultusunda değişiklik yapılma ihtimali bulunmuyor. Ancak ÖSYM gerekli gördüğü takdirde adayın tercih etmiş olduğu sınav merkezinden farklı bir sınav merkezinde sınava alabiliyor.

Başvuran aday sayısı o ilde 1.000’in altında olduğu zaman sınav merkezinde sınav yapılıp yapılmayacağına dair son karar ÖSYM Başkanlığı tarafından alınıyor. ÖSYM sınav başvurusu yapılmasının ardından değiştirme hakkı tanımıyor ancak sınav merkezi tercihini değiştirmek isteyenler başvuru süresi içinde -geç başvuru günleri dahil olmak üzere- ais.osym.gov.tr adresine girerek sınav merkezinde değişiklik yapma imkanına sahip oluyor.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum