Memurlara bir iyi bir de kötü haber! Maaşlara üst sınır geliyor..

Memurlara bir iyi bir de kötü haber! Maaşlara üst sınır geliyor..

Memurlara bir iyi bir de kötü haber! Maaşlara üst sınır geliyor..

Birkaç gün önce hükümet kamuda tasarruf dönemi için yeni adımlar attı. Bu kapsamda, kamuda yeni memur alımları emekli olan personel sayısıyla eşit şekilde alım yapılacak. Uzaktan ve esnek çalışma modeli uygulamaya dahil olacak. Çalışanlara yönelik yapılacak yeni düzenlemelere ilişkin 6 model olacağı değerlendiriliyor.

Oluşturulan esnek çalışma düzenlemesi taslağı ele alındığında kamuda "esnek çalışma", "değişken zamanlı çalışma", "yoğunlaştırılmış çalışma", "uzaktan çalışma", "kısmi zamanlı çalışma" ve "akademik eğitim amaçlı çalışma" gibi konularda 6 ana başlık konuşulanlar arasında.


Öyleyse esnek çalışma sistemi hangi kamu kurumlarında geçerli olacak? Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, açıkladı. Bayram konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

“Geçtiğimiz günlerde kamuda tasarruf paketi açıklandı. Bu paket kapsamında hükümet bazı önlemler açıkladı. İlk etapta emekli olacak personel kadar yeni personel alınması noktasında adım atıldı. Ben bunun tüm kamu birimlerinde uygulanacağını düşünmüyorum. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kritik bakanlıklarda bu dikkate alınmayacaktır. Öğretmen ataması noktasında, fahiş fiyatla mücadele kapsamında, kayıt dışılıkla mücadele kapsamında artan bir iş yükü var.

PERSONEL ALIMLARI BU DURUMDAN NASIL ETKİLENİR?

Burada öğretmen atamalarında, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın vergi müfettişi alımlarının, Ticaret Bakanlığı’ndaki denetim elemanı ve müfettiş alımlarının azalmayacağını düşünmüyorum. Diğer kamu kurumlarında emekli olan kadar bir personel alımı olabilir.

'MAAŞLARA ÜST SINIR GETİRİLECEK'

Kamuda birden fazla maaşa bir sınırlama getirileceği açıklandı. Bu noktada eğer bir kişi gerçekten devlet memuru olarak kendini yetiştirdiyse, bu kişi birden fazla yerde yönetim kurulu üyesi olabilir. Fahiş bir maaş alınıyorsa buna üst sınır getirilecek. O üst sınırı aşan kısım doğrudan devlete gelir olarak kaydedilecektir.

'TASARRUFA VE VERİMLİLİĞE ETKİSİ OLCAKTIR'

Kamuda yeni kurum kurulmasının önlenmesi durumu söz konusu değil. Eğer gerekiyorsa yeni kurumlar kurulabilir. Mükerrer yapılanmalar ve bürokrasinin ortadan kaldırılmasıyla birlikte bunun hem tasarrufa hem verimliliğe etkisi olacaktır.

BU UYGULAMAYA DAHİL OLACAK ÇALIŞANLAR KİMLER?

Özellikle İstanbul’da cuma günleri trafikte ciddi bir azalma söz konusu. Bu zaten özel sektörde uygulanıyor. Bu bütün bakanlıklarda uygulanabilir. Özellikle internet tabanlı uygulamalar kullanan bakanlıklarda uygulanabilir. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda müfettiş ve gelir uzmanlarının internet tabanlı uygulamalar kullandığını biliyoruz. Bu gibi yapılacak işlerin belli olduğu kamu kurumlarında esnek çalışma modelleri getirilebilir. Bu sayede hem verimlilik artar hem de çalışanın motivasyonu artabilir.

Büyükşehirlerde kişiler kendilerine ve ailelerine yeterli zaman ayıramıyor. Özellikle yolun çok uzun sürdüğü büyükşehirlerde kişilerin uzaktan çalışma modeline geçmesi verimliliği artıracaktır.

‘UZAKTAN ÇALIŞMA VE ESNEK ÇALIŞMA MÜMKÜN’

Hazırlanan taslağa birden fazla çalışma modeli üzerinde duruluyor. Bu modellerden esnek çalışma, değişken zamanlı çalışma, uzaktan çalışma ve hibrit çalışma modelleri söz konusu. Ya bir günün tatil edilmesi ya da uzaktan çalışma yöntemi ile esnek çalışma modeli mümkün. Bunun kamuda başlaması daha etkin olacaktır diye düşünüyorum.” şeklinde yorumladı.