Sağlıkta yeni dönem! Randevu sistemi değişiyor..

Sağlıkta yeni dönem! Randevu sistemi değişiyor..

Sağlıkta yeni dönem! Randevu sistemi değişiyor..

Sağlık alanında yoğunluğa neden olan 'gidilmeyen randevulara' yönelik alınan önlemler beklentiyi tam olarak karşılamıyor. Bir yığın önlemler alınmasına rağmen ilk üç ayda 6 milyon kişinin randevuya gitmediği değerlendirildi. Yeni dönemde ise "randevuma geleceğim" seçeneği sunulacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından, hastanelerde muayene sıralarını ve kargaşayı önleyen Merkezi Hekim Randevu Sistemi'ndeki (MHRS) yoğunluğunu azaltmak için tedbirler peş peşe geliyor. Tüm bunlara rağmen, hekim randevusu alabilmek güç bir durum oluşturuyor. Uygulanan ve yeni eklenen düzenlemelere rağmen alınmış olan randevulara gidilmemesini engelleyemeyen bakanlık, şimdi de hastalardan "randevuya icap etme" onayı sunacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanelerde meydana gelen randevu gecikmeleri ile kapasite sorunlarını yok etmek için yeni önlemler uygulayacaklarını ifade etti.

İLK ÜÇ AYDA 6 MİLYON

Bakan Koca, geçtiğimiz yıl 23 milyon kişinin randevu alıp gelmediğini belirterek, 2024'ün ilk üç ayında bu rakamın 6 milyona ulaştığını vurguladı. Koca şun cümlelerin altını çizdi:

Randevu alıp gelmeyenlerin 15 gün içinde yeniden randevu almasını kısıtladık. Bu durum randevu sadakat oranını artırdı. 25 milyon vatandaş, 81 milyon randevusunu son dakikalarda iptal etmiştir. Bu boşluklara yeni randevu veremediğimiz için 17 milyon randevu kapasitesi atıl kalıyor. Buna atıl kapasiteyi kullanabilmek amacıyla 'randevuma geleceğim' onayı alacağız. Randevu sahiplerinin bu onayı randevudan önceki gün 23.59'a kadar vermesi gerekecek. Onaylanmamış randevular yerine bir başkasına randevu vereceğiz. Böylece son dakika iptalleri ile oluşan atıl kapasiteyi verimli şekilde kullanacağız. Bugünkü verilere göre yüzde 20 kapasite artışına karşılık geliyor. Randevu alıp onay verdiği halde gelmeyenler için aynı branşta hiç bir hekime ve sağlık tesisine müracaat edilemeyecek. Aynı klinikten mükerrer randevu alınamayacak. Yakında devreye girecek yöntemle iki randevusunu aldığı halde ikinci defa randevusuna gelmeyenlerin randevu almasını 15 gün zaman dilimi için bütün branşlara randevuya kapalı hale getireceğiz. İlave tedbirler almaya da devam edeceğiz.