Yabancı deprem uzmanı 7 ve üzeri deprem beklenen illeri tek tek saydı

Yabancı deprem uzmanı 7 ve üzeri deprem beklenen illeri tek tek saydı

Yabancı deprem uzmanı 7 ve üzeri deprem beklenen illeri tek tek saydı

Kahramanmaraş depremleriyle birlikte ülkemizde deprem konusunda ciddi araştırmalar yapılmaya başladı. Uzmanlar uyarıyor, vatandaşlar takip ediyor. Deprem konusunda bir uyarı da Japon deprem uzman Moriwaki Yoşinori'dan geldi. Yabancı deprem uzmanı, 7 ve üzeri deprem beklenen illeri tek tek saydı.

4 BÖLGE İÇİN DEPREM UYARISI

Deprem uzmanı Yoşinori, 4 bölge için deprem uyarısında bulunarak, özellikle İnegöl, Bursa, Bandırma ve Balıkesir'de deprem beklenildiğini söyledi.
Ege Bölgesi'nde, 7'nin üzerinde deprem beklemediğini söyleyen Moriwaki, Ege'nin diğer bölgelere nazaran fay hattının ince ince kısa ve yatay olduğunu da belirtti.

KÜÇÜK DEPREMLER BÜYÜK DEPREMİN HABERİCİSİ Mİ

Moriwaki'nin uyarılarına göre, "Gemlik'te meydana gelen 3,5 büyüklüğündeki deprem sonrasında Konya, Malatya gibi bölgelerde de aralıklarla depremler oldu. Bu depremler, büyük bir sarsıntının öncüleri olabilir. Güney ve kuzey fay hatları birbirini tetikliyor. Özellikle Bursa-Gemlik, Balıkesir, Yalova gibi yerlerde 7 üzerinde bir deprem riski bulunuyor. Bandırma bölgesinde küçük ama sık depremler yaşanıyor. Bunlar büyük bir depremin işaretçisi olabilir."

Bursa'da ortaya çıkan fay hattına da dikkat çeken Moriwaki, "Bu fay hattını görmenin önemi yok. Kimse endişelenmesin. Japonya'da yüzde 60'dan fazla yeni fay hattından deprem meydana geliyor." dedi.