Bakan Yusuf Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunun yasalaşacağı tarihi açıkladı

Bakan Yusuf Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunun yasalaşacağı tarihi açıkladı

Bakan Yusuf Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunun yasalaşacağı tarihi açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN, Cnn Türk canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bilindiği üzere İstanbul'da yaşanan menfur saldırı sonrası öğretmene şiddet konusu yeniden alevlenmiş, tüm Türkiye'de bugün iş bırakma eylemine gidilmişti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise öğretmene şiddetle ilgili Öğretmenlik Meslek Kanununda adım atılacağını açıklamıştı.

Bakan Tekin, öğretmene şiddet yasasının ne zaman kanunlaştırılacağını açıkladı.

İşte açıklamadan satır başları:

Öğretmen kanuna koyduğumuz madde ile öğretmenlerimize yönelik şiddette cezaların yüzde 50 artırıcı bir madde koyuyoruz. Bu fiili işleyenlerin hafif cezalarının ertelenmesi hükümleri vardı. Biz öğretmenlerimize yönelik bu cezaların ertelenmesinin engellenmesini istedik. Öğretmene şiddet uygulayan kişilerin tutuklu yargılanmasını istiyoruz.

Son olarak sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımızın da yaptıkları işin kamu görevlisi gibi kabul edilip devlet okullarındaki öğretmenlerimiz gibi yukarıdaki saydığım hususlar gibi değerlendirilmesi sağlanacak. Okullarımızdaki güvenlik görevlisi sayısını artırıp daha güçlü bir mekanizma kuracağız. Bize ulaşan taşkınlık söz konusu olmadı.

"Öğretmene şiddet için yasal düzenlemenin Haziran ayı başında yasalaşacağını düşünüyoruz"

Biz en az öğretmen arkadaşlarımız kadar bu sürecin işleyişinden rahatsızız ve gerekli tedbirleri alacağız. Ben öğretmenlerimizin hukukunu korumak anlamında şunu söylemek istiyorum. Hiçbir şiddeti kabul etmiyoruz, öğretmen arkadaşlarımızın sonuna kadar yanındayız. Kesinlik buna müsaade etmeyeceğiz.

Yasal düzenleme şu anda ilgili kurullarla görüşülüyor. Tahmin ediyoruz ki önümüzdeki hafta Meclis'e sevk edilmiş olur. TBMM'nin takvimine göre Haziran ayı başında yasalaşacağını düşünüyoruz.