Dönüşen okullar neden ilkokul olmak istiyor?

Dönüşen okullar neden ilkokul olmak istiyor?

İlkokul müdürleri zenginleşirken, ortaokul müdürleri fakirleşecekler.

 Okul dönüşümleri yapılırken bazı ilçe müdürleri bu çalışmasını komisyonlar marifetiyle bazıları kimseye sormadan kendi kafasına göre yaptı. Dönüşen ilköğretim okullarından merkezi yerde iyi imkanlara sahip olan okulların müdürlerinin branşı sınıf olanların okulunun ilkokula dönüşmesini, branşı Türkçe , matematik, sosyal, fen v.b olan müdürlerin de okullarının ortaokula dönüşmesini talep edecekleri sanılıyordu ki bunun böyle olmadığı görüldü. Merkezi yerde iyi imkanlara sahip olan okulların neredeyse tamamına yakınının müdürleri okullarının ilkokul olması için kulislere başladı. Önceleri merak uyandıran bu girişimin perde arkası sonradan anlaşıldı. Sebep kurs, anasınıfı ve kayıt paraları idi… Bir okulun kurs gelirlerinin %85 -%90 aralığındaki kısmı ilkokul yetiştirme kursu gelirlerinden %10-%15 aralığındaki kısmı ortaokul hazırlayıcı kurs gelirlerinden oluşuyordu. Örneğin 100 bin lira kurs geliri olan bir okulun gelirinin 85-90 bin lirası ilkokul yetiştirme kursu geliriydi. İyi bir okulda yılık 200 bin TL kurs geliri olacağı tahmin edilirse ilkokulda bu rakam yıllık 170-180 bin TL’ya, ortaokulda bu rakam yıllık 30 TL’ya tekabül ediyor. Ayrıca iki sınıfta 40 anasınıfı öğrencisi olan ilkokulun aylık 40x85= 3400 TL geliri var. Bu okul ikili eğitim yapan bir okulsa gelir aylık 6800 TL Yıllık ise 54 bin TL’ya tekabül ediyor. Rakamları alt alta toplayacak olursak, bu hesaba göre ilkokulun yıllık geliri 220- 230 bin TL aralığında olurken ortaokulun yılık geliri 20-30 bin aralığında kalıyor. 

Ayrıca ortaokullar öğrencisini kendine öğrenci gönderen ilkokullardan alırken, ilkokullar öğrencisini seçmede kontenjandan dolayı ortaokullara göre nispeten daha rahat olacak. Yani veli iseniz çocuğunuzu ilkokula yazdırdığınızda o ilkokulu bitirenlerin hangi ortaokula devam ediyor olacağını bileceğinizden dolayı bir defa bağış yapar ilkokula yazdırırısınız çocuğunuz ilkokulu bitirdiğinde o ilkokulun öğrencilerini alan ortaokul zaten mecbur sizin çocuğunuzu ortaokula alacağından ortaokula ayrıca bağış yapmanıza gerek kalmayacak. Yani dönüşen ilkokullarda ilkokul müdürü 220-230 bin TL+ Veli Bağışlarından oluşan bir bütçeyi yönetip kurslardan v.b. pay alırken, ortaokul müdürü sadece 20-30 bin TL’lik kurs parasından kendine düşen payla yetinmek zorunda kalacak.
Ayrıca ilkokulda idarelerin pek fazla iş yükü olmayacak. İş yükü ortaokullarda olacak. İşte bu sebeplerden Türkçe , matematik, sosyal, fen v.b branşlardaki müdürler de nasıl olsa iki sene sonra ilkokulda olsa ortaokulda olsa rotasyondan gideceğim, bari iki sene mi rahat geçireyim derdindeler.

Merkezi yerlerde dönüşen okulların çoğunun müdürünün, okulunun ilkokul olması için ilçe müdürüne kulis yapması, velileri iktidar partisi ilçe başkanlıklarına yönlendirmesi; işini bilen ilçe milli eğitim müdürlerinin iktidar partisinin ilçe başkanlığından aldığı dönüşüm listelerini bir şekilde ilçesinin teklifi haline getirip araya hemşerisi olan, aynı siyasi görüşten olduğu, aynı sendikadan olduğu, servis-kantin işlerinde uyumlu çalışan ya da bir şekilde birlikte YİYİP-İÇTİĞİ okul müdürlerinin taleplerini sosyolojik, mahalle baskısı, seçmen kaygısı gibi gerekçelerin arasına karıştırıp, listeye bir-iki de imam hatip ekleyip eğitimle ilgisi olmayan iktidar partisi ilçe başkanlıklarına da onaylattıktan sonra il milli eğitim müdürlüklerine göndererek eğitimi kurtaran kahraman modunda iş bitirerek daha yüksek görevlerde de hizmete hazır olduklarının mesajını verdikleri görülüyor. 

Müdürler olan-bitenin farkında, onlarda korkularından yutkunup seslerini çıkaramıyorlar. Müdürlerimiz bu konuda en etkili faktör ne diye soruyorlarsa, bütün faktörler bir yana en önemli faktör mali konularda ilçe müdürünüzle uyumlu çalışıyorsanız, taleplerinizin akla mantığa yatkın, bilimsel bir kılıfa sokulmaması için hiçbir neden yok. Talepleriniz dikkate alınmadıysa suç sizin, uyumlu çalışmamışsınız demek. Önemli olan tam bir ahenk ve uyum içinde ilçe müdürüne tam itaatle uyum göstermenizdir. Yinede olmadıysa ilkokul olmak için müfettiş raporları alırsınız, velilerinizi ayarlar iktidar partisine ve ildeki komisyona siyasi baskı yaparsınız olur. Bizden söylemesi.

Sayın bakanım yeni görevinize hoş geldiniz. Tablo bu. Teşkilata soracak olursanız, onlarda servis kantin kovalamakla meşguller, onların da kendilerine göre gerekçeleri vardır.

Sözün özü: İlkokul müdürleri zenginleşirken, ortaokul müdürleri fakirleşecekler.
Bakın görün…


Sinan ALTAN

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.