Eğitim Bir Sen'den öğretmene şiddete tepki!

Eğitim Bir Sen'den öğretmene şiddete tepki!

Eğitim Bir Sen'den öğretmene şiddete tepki!

İstanbul'da bir velinin kadın öğretmene atmış olduğu yumruk sosyal medyada ciddi tepkilere sebep oldu.

İşte o görüntüler:

Konu hakkında Eğitim Bir Sen'den açıklama geldi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum!" duyarlılığı ile öğretmene saygının esas olduğu yerden, öğretmenin kadın olmasını bile önemsemeden yumruk atacak vandalizme geldik ne yazık ki!

Sarıyer Prof. Ali Kemal Yiğitoğlu Ortaokulu öğretmeni üyemiz N.Ö, akran zorbalığı yapan bir öğrencisini -ki benzer nedenler yüzünden bir başka okuldan ara dönemde nakil yoluyla geldi- uyarması üzerine öğrencisi "Bana nasıl davranacağınızı öğreneceksiniz!" diyerek öğretmenini tehdit edilmiştir.

Öğretmen arkadaşımız "Evladım! ben senin öğretmeninim. Bu nasıl bir üslup?" diyerek uyarması üzerine öğrenci babası A.Ç 'ı okula davet eder. Daha önce de okul öğretmenleri ve yöneticileri ile de tartışarak sorun çıkardığını öğrendiğimiz A.Ç, okul koridorunda gördüğü bayan öğretmenimize yumruk atarak darp etmiştir.

Öğretmenimiz, aldığı darbe yüzünden yaralanmış ve ambulans ile hastaneye sevk edilmiş ve iş göremezlik raporu verilmiştir.

Öğretmen arkadaşımıza yapılan bu şiddeti lanetliyoruz. Eğitim Bir Sen olarak -üyemiz olsun olmasın- öğretmene yapılan bu saldırının takipçisi olacağımızı ifade ediyor, bugün de yarın da öğretmene şiddeti reva gören sorunlu anlayışla hukuk önünde mücadele edeceğimizi hatırlatmak istiyoruz.

Öğretmenini güvence altına alamayan sistemin artık değişmesini istiyoruz. Nasıl ki şiddete maruz kalan sağlıkçı,şiddete başvuran hastaya sağlık hizmeti vermeme hakkına sahipse biz de eğitim hakkından mahrum etme hakkına sahip olmalıyız.

Bir hususun altını çizelim: Öğretmene pervasızca şiddet uygulayan bir kişinin tutuksuz yargılanması eğitim camiasını ayrıca rencide edecektir.

Devlet, öğretmenini darp eden velinin çocuğuna ücretsiz eğitim sunmak zorunda olmamalıdır. Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılırken bu konunun da gündeme alınmasını ve öğretmenin güvence altına alınmasını istiyoruz.''

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.