Kitaplar gelmeden sınava giren öğrencilerden imza kampanyası

Kitaplar gelmeden sınava giren öğrencilerden imza kampanyası

Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programları kapsamında Açıköğretim İşletme, İktisat ve İlahiyat bölümlerinde okuyan üniversite öğrencileri 12 ve 13 Ocak'ta ders kitaplarına çalışamadan ara sınavlara girdikleri için imza kampanyası...

Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programları kapsamında Açıköğretim İşletme, İktisat ve İlahiyat bölümlerinde okuyan üniversite öğrencileri 12 ve 13 Ocak'ta ders kitaplarına çalışamadan ara sınavlara girdikleri için imza kampanyası başlattı. Mağduriyet şikâyetlerini cevaplandıran AÜ Batı Avrupa Bürosu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet A. Doğan konunun Köln bürosuyla ilgisini olmadığını, yıllık sistemden dönemlik kredili sisteme geçildiği için sınavların erken tarihe alındığını söyledi.

Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programları kapsamında Açıköğretim İşletme, İktisat ve İlahiyat bölümlerinde okuyan üniversite öğrencileri 12 ve 13 Ocak tarihlerinde Köln, Hamburg, Berlin, Frankfurt, Münih ve Stuttgart'ta ara sınavlara girdi. Ancak öğrenciler ders kitapları zamanında gelmediği ve sınavlara hazırlanamadan girdikleri için mağdur olduklarını belirterek imza kampanyası başlattı.

SINAVLARIN TEKRARLANMASINI TALEP EDİYORUZ

İmza toplayanlardan İlahiyat Fakültesi öğrencisi Hayrunnisa Doğru, “İnternet üzerinden e-kitaplara ulaşabileceğimizi söylediler ama internet üzerinden açılmayan kitaplar vardı. Gelen kitapların da yazıları çok küçük. Arapçayı mercekle okuyorum.” dedi. Batı Avrupa İrtibat Bürosu'na telefonla ulaşmanın imkânsız olduğunu dile getiren Doğru, “Madem kitaplarımız geç geldi, sınav tarihimiz de ertelensin, ücretsiz olarak yeniden sınav hakkı talep ediyoruz.” dedi. AÜ Öğrenciler ve Akademisyenler Derneği Başkanı Birol Çelik de öğrencilerin sorunlarını dinleyip imza topladıklarını söyledi. Öğrencilerden Sadık Çayır en mağdur olduğu konulardan birinin bir günde dört sınava girmesi olduğunu söylerken, Yakup Kayabaşlı da iki imtihan arasındaki zamanın azlığından yakındı.

AÜ Batı Avrupa İrtibat Bürosu Müdürü Ahmet Atilla Doğan ise kitapların gecikmediğini, sorunun kredili sisteme geçildiği için sınavın Ocak ayında yapılmasından kaynaklandığını ifade etti. Kitap geç geldi diyenlere de tepki gösteren Doğan, internetteki elektronik kitapların şifresiz olduğunu belirtti.

"SORUNLAR KÖLN'DEN KAYNAKLANMIYOR"

Doğan, sistemi değiştiren ve kitapları gönderen yerin Eskişehir'deki üniversite merkezi olduğunu hatırlatarak sorunların kendilerinden kaynaklanmadığını savundu. Sınavların tekrarlamayacağını kaydeden Doğan, “Zaten bu sınavlar ara sınavlardı. Ara sınava girmeyenler bile 16-17 Şubat'ta yapılacak dönemin final sınavında bu derslerden geçebilir.” şeklinde konuştu. AÜ'nün Almanya'da 10 bin aktif öğrencisi ve 4 bin civarında da mezunu olduğunu belirten Doğan, kurumu karalamanın Avrupa'daki Türklerin eğitimine zarar vereceğini vurguladı.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.