Öğretmenlerin ek ders ücretleri 133.5 TL olacak

Öğretmenlerin ek ders ücretleri 133.5 TL olacak

Öğretmenlerin ek ders ücretleri 133.5 TL olacak

Milli Eğitim camiasının bugünlerdeki konusu öğretmenlerin ek ders ücretleri oldu. Temmuz ayında yapılan düzenleme sonrası ek ders ücretlerinde ciddi şekilde alım gücü gerilemesi oldu. Ek ders ücretlerinin düşük olması sebebiyle öğretmenler ana maaş karşılığı derslere girmeye sıcak bakmıyor. Bunun yerine özel okul ve derslere yöneliyorlar.

Öğretmenlerin ek ders ücretleriyle ilgili girişimler sürüyor. Eğitim Bir Sen konuyu gündeme almış, Meb bürokratlarıyla yaptıkları görüşmelerde sıkça dile getirmişti, getirmeye de devam ediyor. Bunun yanı sıra Türk Eğitim Sen, geçtiğimiz günlerde ek ders ücretlerine yüzde 100 zam yapılmasıyla ilgili 157 bin imzayı Personel Genel Müdürü Bülent Çiftci'ye iletmişti. Bunların dışında diğer sendikalar da ek ders ücretleri konusundaki taleplerini sıkı tutuyor.

Bir yandan mücadele sürerken diğer yandan kulis bilgileri gelmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bu konu hakkında görüştüğü ve de görüşmelerin sürdüğü biliniyor.

Ekonomik sebepler sonrasında Mehmet Şimşek'in şimdiye kadar bu konuyu onaylamadığı bilinse de önümüzdeki eğitim öğretim yılında ek ders ücretlerine zam gelmesine olur gözüyle bakılıyor.

Görüşmeler sürerken gelen kulis bilgisi ise öğretmenlerin ek ders ücretlerinin 133.5 TL olabileceği. Bakan Yusuf Tekin henüz bu konuyla ilgili kesin dönüt almasa da Maliye Bakanlığı'nın yüzde 50 zamma evet diyebileceği belirtiliyor. Lakin kesin karar yaz ayında bütçe hesaplaması sonrasında belli olacak. Temmuz ayında enflasyon ne kadar olacak? Yaz ayında ekonomik göstergeler yolunda gidecek mi? Maliye borçları azaltacak mı? Enflasyon kontrol altına alınacak mı? gibi soruların cevabı da önem kazanıyor.

Mebpersonel.org / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

13 Yorum