Okul müdüründen kadın stajyer öğretmene taciz!

Okul müdüründen kadın stajyer öğretmene taciz!

Okul müdüründen kadın stajyer öğretmene taciz!

Değerli okurlarım,

Yıllardır okullara müdür atamalarında önceliğin “liyakat” olması gerektiğini yazıyorum.

Eğitim sendikalarını, müdür atamalarına müdahil olmamalarına, ellerini çekmeleri gerektiğine dikkat çekiyorum.

Eğitim kurumlarında sosyal barışın bozulmasına neden olan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in TBMM kürsüsünden “Sizin 'tarikat, cemaat' dediğiniz, bizim 'STK' dediğimiz yapılarla protokol imzalamaya devam edeceğiz” gibi açıklamaların son olmasını istiyorum.

Müfredat Değişikliğinin, Milli Eğitin Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunca kabul edildiği, Bakan Tekin tarafından onaylandığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tanıtıldığı bugünlerde tartışmalar bitecek gibi görünmüyor.

Çok değil, daha dün, “ 2023- 2024 Eğitim Öğretimin başladığı 11 Eylül 2023’ten buyana Kocaeli, eğitimde çok hareketli, olaylı, bol soruşturmalı bir yıl yaşadı. Kocaeli’ni komşu kapısı yapan Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri öğretmenlere saldırı, akran zorbalığı başta olmak üzere öğretmen ve öğrencilere taciz soruşturmalarına yetişemiyor” yazdım.

KADIN ÖĞRETMENE TACİZ!

Değerli okurlarım.

Dün, Milli Eğitim Müdürlüğü ile Manevi ve İktisadi Kalkınma Vakfı (MİKAV) arasında imzalanan okul protokolünü yazmıştım.

Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen’in MİKAV’ı öven ve reklamını yapan “Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası” kapsamında trilyonluk okul yapanları lütfen anarken MİKAV ile ilgili “MİKAV Vakfının Kocaeli’de bakanlığımıza kazandırdığı ikinci Eğitim Kompleksi imza törenini gerçekleştirdik. Bünyesinde uygulama Anasınıfı olan okulumuz Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ve Hafızlık Pekiştirme programları ile Başiskele Şehit Ozan Özen Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde yatılı olarak hizmet vermeye başlayacak. Daha önce Gölcük ilçemizde bedelsiz olarak devri yapılan, uygulama camii de bulunan okul, Yatılı Hafızlık İmam Hatip Ortaokulu olarak başarılı bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor” açıklamasını paylaşmıştım.

Geçen haftalarda Gölcük Saraylı İlk ve Ortaokulunda yaşanan öğretmenlerin ek dersi üzerinden kamunun milyonlarca lira zarara uğratılmasıyla ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldığına dikkat çekmiştim.

Bugün Kandıra’dan gelen ve gündeme bomba gibi düşen bir başka okul müdürü ile ilgili iddiayı yazacağım.

Kandıra’da ki olayda ilkokul müdürü kamuyu öğretmenlerin ek dersi üzerinden zarar uğratmadı ama daha kötüsünü yaptı.

İddiaya göre, Kandıra Kırkarmut Şehit Er Ahsen Budak İlkokulu müdürü A.A. stajyer kadın öretmene tacizde bulunmuş.

Kaymakamlığın başlattığı idari soruşturma sonrası “tacizci” müdür açığa alınmış.

Kandıra Cumhuriyet Savcılığınca başlatılan adli soruşturma sonrası A.A’nın. tutuklandığı iddia ediliyor.

ÇÜRÜK ELMALAR AYIKLANSIN

Değerli okurlarım,

Milli eğitim her şeye rağmen büyük ve saygın bir aile.

Her ailede, kurumda olduğu gibi milli eğitimde de çürük elmalar olmyştur, olmaya da devam edecektir.

Ancak, öğrencilere “rol model” olması gereken öğretmenlerin ve okul müdürlerinin neden olduğu son olaylar tasvip edilemeyeceği gibi affedilmesi de söz konusu olmamalıdır.

Gölcük Saraylı İlkokulunda yaşanan ek ders üzerinden kamuyu milyonlarca liraya zarara uğratan olayın kahramanı, sorumlusu, suçlusu okul müdüründe olduğu gibi Kandıra’da yanında çalışan kadın öğretmene tacizde bulunduğu iddia edilen Kırkarmut Şehit Er Ahsen Budak İlkokulu müdürünü de kınıyorum.

Suçluların cezalarını çekmesini istiyorum.

Maddi zarar görenlerin zararları bir şekilde giderilecektir.

Ama mağdur edilen kadın öğretmenin öğrencilerinin ve öğretmen arkadaşları karşısında yaşadığı travma yaşam boyu hep hatırlanacak.

Buradan milli eğitim bakanı Yusuf Tekin başta olmak üzere siyasiler ve eğitim sendikaları dahil tüm eğitim paydaşlarına sesleniyorum;

Lütfen aklınızı başınıza alınız.

Siyasi, dini ve dünya görüşlerinizi kabul ettirebilmek için elinizi eğitimcilerin üzerinden çekiniz.

Okullar ve eğitim kurumlarına yönetici atarken siyasi ve sendika kimliğine göre değil liyakata göre hak edenin atamasını yapın.

Yoksa Gölcük de, Başiskele de, Kandıra da yaşananların benzerleri tüm ilçelere yayılırsa şaşırmayın.

Benden söylemesi ve uyarması!

GALİP ATAMAN

Kaynak:bizimyaka.com

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum