Sendikasız olan öğretmen, greve katılabilir mi?

Sendikasız olan öğretmen, greve katılabilir mi?

Öğretmenlere karşı artan şiddet olaylarına tepki amacıyla bazı öğretmenler yarın işlerine ara verecek. Okulların yarın tatil olduğu iddiasına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden açıklama geldi. İşte detaylar…

İstanbul'da özel bir lisede müdür olarak görev yapan İbrahim Oktugan'ın okuldan atılmasından sorumlu tuttuğu yabancı uyruklu bir öğrencinin silahlı saldırısıyla öldürülmesi öğretmenler tarafından protesto ediliyor. Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yarın ülke genelinde okullarda gerçekleşecek olan bir günlük iş bırakma eylemine dair açıklama yaptı. Pek çok sendikadan yapılan çağrılara göre, yarın kapsamlı bir katılım olacağı hedefleniyor.

10 Mayıs’ta niye grev yapılıyor?

Sosyal medyada geçen "Okullar yarın tatil" iddiasına ise Milli Eğitim Bakanlığı'ndan detaylı ifadeler geldi. Bu iddiaları yalanlayan MEB, eğitimin kaldığı yerden devam edeceğini ifade etti. Bu çağrıların sendikalı öğretmenleri ilgilendiren bir çağrı olduğu vurgulandı. Sendikaya bağlı olan öğretmenler, Oktugan'ın öldürülmesine karşı tepki göstermek amaçlı bugün ilk derste ders işlemedi. Ancak yarın tüm gün derslere girmeme uygulaması yapılacak.

Öğretmene karşı şiddette ağır cezalar olacak!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu süreci devam ederken eğitim çalışanlarına ve öğretmenlere şiddetle ilgili yasal düzenleme hazırlıklarına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin, "Hazırladığımız Öğretmenlik Meslek Kanunu içinde öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddet içeren fiillerle ilgili olarak hükümlere taslakta yer verdik. Bu türden fiillere karşılık ceza kanunlarında öngörülen cezaların yüzde 50 oranında artırımlı olarak verilmesini teklif ettik. Bu fiilleri işleyenlerin hapis cezalarının ertelenmesinin engellenmesini talep ettik. Bu fiillerin doğrudan tutuklama sebebi sayılarak bu fiilleri işleyenlerin tutuksuz yargılanmasının yolunun kapatılmasını talep ettik. Bir de kanun metninde özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmen ve diğer eğitim çalışanlarının da görevleri sebebiyle kendilerine karşı işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayımlarını teklif ettik. Hazırladığımız taslak metin önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisinin onayına gelecek. Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekillerimizin de siyasi parti ayırt etmeksizin bu sürece sahip çıkacağından eminim." dedi.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum