Türk Eğitim Sen'den nöbet görevleriyle ilgili açıklama

Türk Eğitim Sen'den nöbet görevleriyle ilgili açıklama

Türk Eğitim Sen'den nöbet görevleriyle ilgili açıklama

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan nöbet ücretleriyle ilgili konuştu. Sayın Geylan: ''Birden fazla tutulan nöbet görevleri için ücret ödensin.'' dedi.

Sayın Geylan şunları söyledi:

''Hatırlanacağı üzere, Türk Eğitim Sen olarak, NÖBET GÖREVİNİN BİR ANGARYA OLMAKTAN ÇIKARILMASI ve bu hizmetin karşılığı olarak ÜCRET ÖDENMESİ talebiyle yıllar süren mücadele yürütmüş, hatta NÖBET TUTMAMA EYLEM kararı dahi almıştık. (O dönem, BİR sendika hariç, neredeyse tüm sendikalar bu eylem kararında ortaklaşmıştı) Nitekim, tüm bu girişim ve mücadeleler sayesinde, nöbet görevleri karşılığında 3 saat ücret ödemesi uygulaması 2016 yılında başlamıştı.

Bu karar, emeğin karşılığı verilmeden öğretmenlere nöbet tutturuluyor olmasının bir ANGARYA OLDUĞUNUN MEB TARAFINDAN DA KABUL EDİLDİĞİ anlamına gelmekteydi. Fakat personel yetersizliğinden dolayı birden fazla nöbet tutulması durumunda herhangi bir ücret ödenmemektedir. Buradan soruyoruz: Bir defa tutulduğunda angarya olan bu nöbet görevi, BİRDEN FAZLA YAPILDIĞINDA ANGARYA OLMUYOR MU? Bakanlığa çağrımız; bu çelişkiyi gidermesi ve tutulan her nöbet karşılığında öğretmenlerimize ücret ödenmesini sağlamasıdır.

Ayrıca birden fazla tutulan nöbet görevlerinin sayıca çok az ve istisnai durumlar olduğu düşünülürse, bunun bütçeye ciddi bir külfet getirmeyeceği de aşikardır. Sayın Bakan Yusuf Tekin’in ÖĞRETMENLER ODALARININ güncel gündem konusu olan hususta da adım atacağına inanıyoruz.''

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10 Yorum