Yeni müfredat ile okul fişlerine geri mi dönülüyor?

Yeni müfredat ile okul fişlerine geri mi dönülüyor?

Yeni müfredat ile okul fişlerine geri mi dönülüyor?

Okuma-yazmaya yeni geçecek öğrencilerin en büyük destekçisi harf fişleri uygulamasına geri mi dönülüyor? MEB’in internet sitesinde paylaşılan yeni müfredatın taslağında yer verilen yeni okumaya geçen çocukların durumu nasıl anlatıldı? Esnetilmiş okuma-yazma programı ne ifade ediyor? Önümüzdeki yıl 1.sınıfa başlayacak öğrencileri ilgilendiren işte tüm detaylar…

"Seneye 1.sınıfa başlayacaklar dikkat!"

7 yaşını mavi önlük ve yakalıkla karşılayanların yakından tanık olduğu okuma fişi dönemi herkes tarafından özleniyor. İlk okuma yazma süreci asla unutulmuyor. Yeni müfredatta bu konuya da yer verildi. Deftere çizilen eğik çizgilerden ilk öğrenilecek kelimeye kadar her aşama detayı ile yeni müfredatta bahsedildi. Sınıf öğretmenleri artık yeni müfredat belirtilen kazanımlar doğrultusunda öğrencisini eğitecek.

Peki öğrenci ve velileri de yakından ilgilendiren bu süreçte neler değişecek?

2024-2025 eğitim öğretim yılı uygulamaya alınacak yeni eğitim programına göre ilkokul 1.sınıf öğrencileri için yeni bir süreç başlayacak. Yıllardır benimsenen müfredatın aksine öğrencileri daha farklı bir eğitim süreci bekliyor.

İlk oluşturulan hece ve kelimeler “-an”, “ana”, “anne” oldu. Çocuğun yakın çevresinden örnekler vermesine imkan tanındı. Seslerin öğretiminde süreler değişti. Öğretmen ve veliden kaynaklanan gereksiz aceleyi önlemek için ortalama süreler değiştirildi.

Matematik dersine okuma yazma ile eşzamanlı başlanmasına karar verildi. 4 çizgi, 3 aralıktan oluşan, 1.3 santim genişliğinde yazma yerine 2 çizgi, tek aralık ve kesik çizgilerle iki eşit parçaya ayrılan 1 santim genişliğinde yazmaya geçildi.

KAYNAK: mebhocam.com.tr

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum