81 ile gönderildi! İşte MEB'in yeni koronavirüs kararları

81 ile gönderildi! İşte MEB'in yeni koronavirüs kararları

Testi pozitif çıkan öğrenci ve öğretmenler, nasıl bir izolasyon uygulanacak? İşte detaylar....

Öğrenci sayısı göz önünde bulundurularak dersler 40 dakikayı aşmayacak. Sınıflar öğrencilere risk oluşturulmayacak şekilde sürekli havalandırılacak. 10 gün içinde aynı sınıfta 2. kez vaka çıkması durumunda sınıfın tamamı temaslı kabul edilmeyecek, yüz yüze eğitime ara verilmeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, "Güncel dönemde Kovid-19 pandemisinde okullarda alınması gereken önlemler rehberi" ve "okullarda Kovid-19 pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gereken uygulamalar" adı altında iki ayrı rehber yayımladı. Rehbere göre, öğretmen, öğrenci ve personel okul bahçesinde maske takmak zorunda olmayacak. Bakanlık, okullara yeterli sayıda maske temin edecek. Ayrıca, okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutularının bulundurulması ve günlük olarak boşaltılmaları sağlanacak.

Peki, vaka tespit edilmesi durumunda nasıl bir prosedür izlenecek? PCR testi pozitif çıkan öğrenci veya öğretmenin sağlık kuruluşu tarafından takip ve tedavisi yapılacak. Bu kişiler okula devam etmeyecek, bu sınıfta görev alan diğer öğretmenler ve öğrenciler okula devam edebilecek. Sınıftaki diğer kişiler ise 7 gün boyunca günde iki kez semptom sorgulamasıyla takip edilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.