Diploma harcı artık yok

Diploma harcı artık yok

Seviye Belirleme Sistemi’nin kalkmasının ardından Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği de yenilendi. Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, yapılan değişiklikleri anlattı:

 - BAŞARI puanı 45’ten 50 puana yükseltildi. İki dönem puanının aritmetik ortalaması en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem en az 70 puan alan öğrenciler yıl sonunda başarılı sayılacak. Ortalama yükseltme sınavları kaldırıldı.

- TÜM ortaöğretim kurumlarında bir ders saati 40 dakika olarak eşitlendi. 3 öğretim yılının tüm dönemlerinde ‘Takdir’ belgesi alanlara ‘Üstün Başarı’ belgesi verilecek.

- ÖZÜRSÜZ devamsızlık 10 günle, özürlü-özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı. Velinin yazılı beyanı, özür belgesi kapsamında değerlendirilecek.

- TASDİKNAME tarihe karıştı; yeni yönetmeliğe durum belgesi ile okul/kurum değiştirme cezası kavramları eklendi.

- DOĞRUDAN sınıfını geçemeyen öğrenciler, sınıf bazında başarısız ders sayısı en fazla 3 olanlarla alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten başarısız olanlar ‘sorumlu olarak’ sınıf geçecek. Ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasına bağlı olarak ‘diploma harcı’ da tüm okullarda kaldırıldı.

Diploma harcı artık yok

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.