Liseye gitmeyene ceza!

Liseye gitmeyene ceza!

Milli Eğitim Bakanlığı, 12 yıllık zorunlu eğitimin ardından, çocuklarını liseye göndermeyen aileleri tespit edecek

  

Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim 8. sınıftan liseye devam etmeyen öğrencilerin tespit edilip, uygun bir liseye kayıtlarının yapılması için il milli eğitim müdürlüklerini uyardı. Öğrenciler tespit edilip, 29 Mart tarihine kadar kayıtları yapılacak. Uyarılara karşı çocuğunu okula göndermeyen velilere de ceza yolda.
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, 8 Mart ‘ta İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne bir yazı gönderdi. Bakan Nabi Avcı imzalı genelgede, 4+4+4 eğitim sistemine geçilmesiyle birlikte lise eğitimin zorunlu hale getirildiği hatırlatıldı. 
 
Genelgede 8. sınıfı bitirdiği halde liseye devam etmeyen öğrencilerin e-okul sistemi üzerinden tespit edilmesi istendi. Genelgede “veli ve öğrencilerin iletişim araçlarıyla bilgilendirilmesi, ihtiyaç duyulması halinde il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin koordinesinde veli ziyaretlerinin yapılması gerekmektedir” denildi.
 
Açık lise de alternatif
 
Genelgede şu ifadelere yer verildi: “Herhangi bir örgün ortaöğretim kurumuna kayıtlı olmadığı belirlenen çocuklardan örgün ortaöğretim kurumlarına devam etmek isteyenlerin 2013-2014 eğitim-öğretim yılından geçerli olmak üzere kayıtlarının durumuna uygun olan bir lise ile ilişkilendirilmesi, örgün liseye devam etmek istemeyenler için ise açık liseye kayıt ekranı açılarak kayıtlarının 29 Mart günü mesai bitimine kadar yapılması gerekmektedir. “
 
Genelgenin ardından kayıt yaptırmayı kabul etmeyen ailelere ceza uygulaması gündemde

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.