MEB Öğretmenlerin eğitimi için 282 milyon bütçe ayırdı

MEB Öğretmenlerin eğitimi için 282 milyon bütçe ayırdı

MEB Öğretmenlerin eğitimi için 282 milyon bütçe ayırdı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Yeni hedef için 282 milyonluk bütçeyi projelere ayırıyoruz. 17 milyonunu mesleki gelişim topluluklarına, 25 milyonu öğretmen ve yönetici hareketliliğine, 30 milyonu öğretmen ve okul yöneticilerinin diğer mesleki gelişim eğitimleri için ayırıyoruz. Sürpriz ise okul temelli mesleki gelişime 210 milyon ayıracağız” dedi.

Bakan Özer’in, Ankara’da Öğretmen ve Okul Yöneticilerinin Mesleki Gelişimi Programı’nda yaptığı konuşmanın satır başları şöyle:

BAKANLIK PROJE ÇÖPLÜĞÜDÜR
“Artık biz bakanlık olarak iki şeyi odağımıza alyıoruz, okulu odağımıza alıyoruz. Okul en önemli ortam. Bakanlıkta istediğiniz eğitim politikasını geliştirin, eğer o geliştirilen politikalar okula sirayet etmiyorsa, okul yöneticisine ulaşmıyorsa bu politikaların bir anlamı yok. Bakanlık proje çöplüğüdür. Bakanlığın raflarında farklı isimlerle denenen birçok projeler vardır. Okul projelerimizi, okul iklimini, açık okul misyonun odağında olduğu bir anlayışa yöneliyoruz. Sürekli eğitimler vereceğiz. 120 saatlik bir eğitim programı oluştruduk, yarın itibariyle yürürlüğe sokuyoruz.

OKUL BÜTÇELERİNİ ARTIRIYORUZ
Okul yöneticilerimize bütçelerinde, okul aile birliği gibi oluşumlarla iletişim içinde olsun istemiyoruz. Bütün yöneticilere ihtiyacı olan bütçeyi ayırmak için çalışıyoruz. Okul yöneticilerinin öğretmenlerin gıpta ettiği, davranış patterninin ona göre geliştirdiği örnekler olması için uğraşıyoruz.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ
İknci yaklaşımımız ise öğretmenlerle ilgili. 20’inci Milli Eğitim Şurası’nda ayrıntılı olarak tartıştığımız konuların sahaya uygulamasını yapacağız. Okul yönericisi ve öğretmen hareketliliğini sağlayacağız. İyi uygulamaları diğer okul yöneticileri ve öğretmenler de görsün istedik. Bir nevi akran eğitimi olacak. Bu başarı nasıl elde edildi, hangi iklim buna sebebiyet verdi yerinde görmelerini sağlayacak.

MERKEZİ PLANLAMADAN UZAK DURACAĞIZ
İkincisi merkezi planlamadan uzaklaşacağız. Okul bazlı mesleki eğitimi desteleyeceğiz. Bir okul eğitim için neye ihtiyacı varsa kendi belirleyecek biz de bütçe sağlayacağız. Teftiş yönetmeliğini de değiştirdik. Artık klasik inceleme soruşturma bağlamından kalite güvence sistemine kaydırıyoruz anlayışımızı. Biz okullarımızla beraber yürüyeceğiz.

OKUL TEMELLİ MERKEZİ EĞİTİME 210 MİLYON BÜTÇE
Üçüncü uygulamamız mesleki gelişim topluluklarının oluşturulması. Sürekli pozitif geri beslemenin olduğu bir eğitim modeli. Peki bunları nasıl yapacaksınız diyeceksiniz? 2022 yılında merkezi bütçeden mesleki gelişim için ayırdığımız 10 milyonluk bütçesi 28 kat arttırarak bu projeleri uygulamak için 282 milyonluk bütçeyi ayırıyoruz. 17 milyonunu mesleki gelişim toplulukları, 25 min hareketlilik , 30 milyon öğretmen ve okul yöenticileirnin diğer gelişimi için, okul temelli mesleki gelişime 210 milyon ayıracağız

Haberin Devamı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.