Öğretmenlik Meslek Kanunu Nedir? TBMM'ye sunuldu

Öğretmenlik Meslek Kanunu Nedir? TBMM'ye sunuldu

Öğretmenlik Meslek Kanunu içeriğinin ne olduğu bir çok öğretmen tarafından merak ediliyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu içeriği öğretmenler tarafından merak edilmeye başlandı. Yakın zamanda onaylanması beklenen Öğretmen Meslek Kanunu öğretmenler ve eğitim kurumu yöneticilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesini hedefliyor.

Kanun kapsamında öğretmenlerin çalışma şartları ve maaşlarında iyileşmeler olacak. Öğretmenlik artık kariyer yapılabilecek bir meslek halini alıyor. Gerekli şartları sağlayan öğretmenler uzman öğretmen ve başöğretmen statülerine yükselebilecek.

61aa7b084e3fe0042c173de8.jpg

Kariyer basamaklarını atlayan öğretmenlerin maaşları ve kadro derecelerinde değişikler olacak. Öğretmenlerin eğitim almaları ve gelişimleri ön planda tutulmaya başlanacak. Kadro derecelerinin değişmesinde yüksek lisans ve doktora eğitimleri etkili olmaya başlanacak.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Ne Zaman Onaylanacak?

defter-kitap-002.jpg

Öğretmen Meslek Kanunu son yapılan Milli Eğitim Şura’sında görüşüldü. Önümüzdeki günlerde Öğretmen Meslek Kanunu’nun TBMM tarafından onaylanması bekleniyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Maddeleri Neler?

soru-isareti1.jpg

  • Öğretmenlik mesleğinde artık kariyer yapılabilecek. Aday öğretmen, öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen kariyerlerinin hakları net bir şekilde tanımlanacak.
  • Kariyer basamaklarına göre farklı görev ve sorumlulukların olmasının yanı sıra maaş ve kadro derecelerinde de artış sağlanacak.
  • Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yer alan en önemli madde ise aday öğretmenlik sınavının kaldırılması. Aday öğretmen sınavı yerine öğretmenlerin gelişim sağlayabileceği programlar uygulanacak.
  • Görev süresi 10 yılı aşan öğretmenler uzman öğretmen statüsüne yükselebilecek. Uzman öğretmen olabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı uzman öğretmen sınavını başarıyla geçilmesi gerekiyor. Sınavda başarı sağlayan öğretmenlerin kadro dereceleri artacak ve maaşlarında 1000 TL artış yaşanacak. Yüksek lisans yapan uzman öğretmen adayları yapılacak olan sınavdan muaf tutulacak.
  • 10 yılı tamamlayan uzman öğretmenler yapılacak olan başöğretmen sınavından başarılı olmaları halinde başöğretmen statüsüne yükselecek. Başöğretmen kadrosunu alan öğretmenlerin kadro dereceleri artacak. Maaşlarında ise 2000 TL artış sağlanacak. Doktora yapan başöğretmen adayları sınavdan muaf tutulacak.
  • Kariyer basamaklarının atlanmasında lisans üstü eğitimlerin öneminde artış yaşanıyor.
  • Birinci derecede bulunan öğretmenlerin ek göstergeleri 3600’e çıkarılacak.
  • Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasında yapılan ayrım Öğretmen Meslek Kanunu ile ortadan kaldırılıyor. Mecburi hizmet haricinde atamalar, mazeret tayinleri, özlük hakları gibi hakların tamamı sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenlerde aynı alacak.

TBMM tarafından onaylanması beklenen Öğretmen Meslek Kanunu öğretmenler ve eğitim kurumu yöneticilerin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik maddeler içeriyor. Adaylık sınavının kaldırılması ile birlikte öğretmenlerin gelişimine yönelik eğitimlere katılmasına olanak sağlanıyor.

Yüksek lisans ve doktora yapmak öğretmenlik mesleği için daha önemli bir hale geliyor. Öğretmenlik mesleğinde kariyer yapmak isteyen öğretmenlere lisans üstü eğitimin önü açılıyor. Uzman öğretmen ve başöğretmen kariyerlerine ulaşan öğretmenlerin farklı görev ve sorumluluk almalarının yanı sıra maaşları da artıyor. Kariyer basamaklarına farklı özlük hakları tanınıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.