Bakan Yusuf Tekin öğretmen atamaları Ekim sonunda açıklanacak demişti: Neden açıklanmadı?

Bakan Yusuf Tekin öğretmen atamaları Ekim sonunda açıklanacak demişti: Neden açıklanmadı?

Bakan Yusuf Tekin öğretmen atamaları Ekim sonunda açıklanacak demişti: Neden açıklanmadı?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarının Ekim sonunda açıklanacağını beklediğini ifade etmişti. Lakin Aralık ayına girecek olmamıza rağmen hala açıklanmadı.

Peki bunun sebebi ne?

Konuyla alakalı Eğitimci Yazar Yasin Görmüş şunları söyledi:

''Kabinede görüşülmüştü. Konuşulanlara istinaden Bakan bey belirsizliği gidermek adına kamuoyuna lanse etti. Lakin atamaları Maliye Bakanlığı belirlediği için evdeki hesap çarşıya uymuyor. Maliye Bakanı da çok katı, mali işlerde çok disiplinli. O yüzden bütçeyi bekliyor. Gözlemlediğim kadarıyla bu işleri öngörülebilirlik ve imkanlar doğrultusunda yapıyor.

Daha önce Ziya Selçuk ve Mahmut Özer'e de çok olmuştu. Her gelen bakan konuşulanlara istinaden kamuoyuna açıklama yapıyor lakin dediğim gibi evdeki hesap çarşıya uymuyor. Özellikle 2017'den sonra belirsizlikler olmaya başladı. En sağlıklısı Maliye Bakanlığı'nın somut çalışmasını gördükten sonra, Cumhurbaşkanlığı'na takdim edilmesini beklemek ve o zaman bir tarih vermek.

Bir de atamalarda şöyle bir durum var. Her daim Maliye Bakanlığı'nı beklemek gerekmiyor. Cumhurbaşkanımız da inisiyatif alıp sayı açıklayıp daha sonra Maliye'den çalışma yapmasını bekleyebiliyor. Lakin son birkaç atamada Cumhurbaşkanımızın böyle bir inisiyatif aldığını görmedim. Sayı konusunda da şöyle oluyor. Maliye Bakanlığı bütçe hazırlayıp teklif sunuyor, Milli Eğitim Bakanı da talepte bulunuyor. Cumhurbaşkanı son kararı verip ya Maliye Bakanlığı'nın yaptığı çalışmaya imza atıyor ya da üstünü çizip kendi sayı belirleyebiliyor. Öğretmen atama süreci konusunda bilmeniz gerekenler bunlar.''

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.