Bu ilimizde 2.300 Öğretmen Açığı Var

Bu ilimizde 2.300 Öğretmen Açığı Var

Bu ilimizde 2.300 Öğretmen Açığı Var

Türkiye’nin en genç illeri sıralamasında gençlerin kaçak yollarla yurt dışına kaçması sonrası üçüncü sıradan altıncı sıraya gerileyen ve TUİK verilerine göre 20,9 ortalama ile Türkiye’nin en genç altıncı ili olan Ağrı’da eğitim skandalı yaşanıyor.

Anaokulu ve 1. Sınıfların 5 Eylül de okula başladığı 2022-2023 Eğitim Öğretim yılının 4. Haftasına girerken öğretmen yüzü görmeyen okullar ve açılmamış branş kitaplar ve boş geçen dersler nedeni ile ihbar hattımıza çok sayıda şikayet ulaşıyor.

Veliler tarafından gelen yoğun şikayetler üzerine yaptığımız araştırmada geçtiğimiz dönem Ağrı’dan farklı illere çeşitli nedenlerle tayin olan öğretmen sayısının 1850 lere tekabül ettiği ve buna mukabil Ağrı’ya yeni dönem için 900 dolaylarında yeni öğretmen ataması yapıldığı ortaya çıktı.

Yine Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ücretli öğretmen atamalarının yeni eğitim-öğretim dönemine yetişmesi için çok önceden başvuru alındığı KPSS sınavında sıfır çeken öğretmen adaylarına bile ihtiyaç duyulduğu devasa öğretmen açığına rağmen işlerin ağırdan alınarak bir çok branş derslerinin boş ve özellikle köy okullarında sınıfların öğretmensiz kaldığı bilgisi edinildi.

Bakan ağırlayıp, festival düzenleyen ,her gün müjde savuran siyasetin Ağrı’da oluşan 2300 öğretmen açığını karizmatik pozlar verip basınla paylaşarak açık etmeyeceklerini biliyoruz tabi ki ama öğretmen olmadığı için okula gidemeyen ve dersi boş geçen çocukların durumu velilerine aktardığını velilerinde bu çaresizliği bize şikayet ettiği biliyorsunuz artık.

Şimdi Valiyi arayıp bu bilgileri kimden aldığımızı soracağına Ağrı’nın öğretmen açığına ilişkinde bir SMS paylaş onu da haber yapalım Ekrem Çelebi.

https://www.agri04haber.com/

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

19 Yorum