NEDEN ŞUBATTA EK ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMALI

NEDEN ŞUBATTA EK ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMALI

NEDEN ŞUBATTA EK ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMALI

 NEDEN EK ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMALI
1-Daha önce KPSS'de alınan puanlar iki yıl geçerli iken, sınavdan kısa süre önce yapılan düzenlemeyle bu süre bir yıla düşürülmüştür. Çok düşük puan farkıyla eylül atamasında atanamayan öğretmen adayları için bu durum ciddi bir haksızlık yaratmıştır.Daha önceki yıllarda en az iki-üç atama sürecinde kullanılan puanlar açıklamalar doğrultusunda tek bir defa kullanılabilecektir.

2-Okullarda öğretmen açığının 120 bini aşkın olduğu ve buna ek olarak yeni uygulamayla hayata geçen seçmeli dersler için de ek olarak 80 bin öğretmene ihtiyaç duyulduğu resmi açıklamayla kamuoyuna duyurulurken, öte yandan yüzbinlerce öğretmenin atama beklemesi ciddi bir çelişki oluşturmaktadır. Ve bir çok okulda öğretmen ihtiyacından dolayı eğitim-öğretim dönemi sorunlu işlemektedir.Hatta ilk dönemin yarısına gelinmesine rağmen hala eğitime başlamayan okul ve sınıfların olduğu çoğu medya kaynaklarında yer almaktadır.


3-MEB ne yazık ki öğretmen açığını kapatmak adına farklı yöntemler uygulamaktadır. Bunlardan birisi ise Ücretli Öğretmenlik uygulamasıdır. Onbinlerce ücretli öğretmen okularda düşük ücretlerle görevlendirilmekte, ve bunların önemli bir kısmı alan dışı olarak gerçekleştirilmektedir. Hatta öğretmenlik sertifikası olmayan önlisans ve lise mezunları dahi sınıf ve branş öğretmeni gibi görev yapabilmektedir. Eğitim sistemimizin niteliğine dönük önemli bir yara olan bu uygulama, atama bekleyen öğretmenlerin de okulları ve öğrencileriyle buluşmasında önemli bir engeldir.Eğitim önemi göz önüne alındığında bu uygulamanın yarattığı ve yaratacağı sorunlar ülkemiz açısından da ciddi riskleri barındırmaktadır.


4-Yeni öğretim yılında uygulamaya konulan 4+4+4 Eğitim Sistemi'nin başarıya ulaşmasının en önemli sac ayaklarından birisi de öğretmen sorunudur.Okullardaki öğretmen açığı devam ederken, böyle bir sistemin sağlıklı işleyemeyeceği göz önüne alınmalıdır.Kaldıki sistemin  mebpersonel.com mimarı EĞİTİMBİRSEN ısrarla 4+4+4 sisteminin acil öğretmen ihtiyacının olduğunu ve en geç 2013 Şubattada ek atama yapılması gerektiğini belirtmiştir.


5-Eylülde yapılan 40bin atama çok dengesiz dağıtılarak çoğu branşı madur etmiştir.Bazı branşlardan çok alınmasına rağmen geçmiş yıllara dayalı yığılmadan dolayı taban puanlar 80 in altına inmemiş çoğu branştada norm güncellemesi yapılmadığından ihtiyaç tam belirlenmeden atama yapılarak az sayıda kontenjan verilmiş ve taban puanlar 87 lerde kalmıştır, branşlardaki bu mağduriyetler bir nebzede olsa ek atama ile giderilmelidir.


6-300 bini aşan eğitim fakültesi mezunu atama beklemektedir. Bizlerin yaşadığı sosyal, psikolojik ve ekonomik sıkıntılar ancak ek bir atama ile belirli ölçüde giderilebilecektir. İntihar eden öğretmenlerin televizyonlara ve gazetelere yansıyan haberleri bu çaresizliğin vardığı doruk noktasıdır.


BÜTÜN BU SEBEBLERİN 1 TANESİ BİLE EN GEÇ 2013 ŞUBATTA EN AZ 30BİN VE ADALETLİ KONTENJANLAR BELİRLENMİŞ BİR EK ATAMA YAPILMASININ GEREKLİLİĞİNİ ORTAYA ÇIKARMIŞTIR.LÜTFEN ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN VE EK ATAMAYA DESTEK VERİN.


ŞUBATCILAR GRUBU 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

25 Yorum