Öğretmen Atamaları: KPSS Puan Etkisi

Öğretmen Atamaları: KPSS Puan Etkisi

Öğretmen Atamalarında KPSS Puan Etkisi

Öğretmen atamalarında KPSS puan etkisinin önemi azaltılıyor. 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasında her branşa ayrılan kontenjanın 3 katı sayısınca aday KPSS puan üstünlüğüne göre mülakata çağrıldı. Öğretmen atama puanının ise KPSS %50, sözlü sınav %50 olarak değerlendirmeye alınacağı açıklanmıştı. Mülakat puanına ilişkin beklenti geçen senelerde olduğu gibi KPSS puanına paralel şekilde yuvarlama yapılması yönündeyken, puanlamanın jürinin inisiyatifine bırakıldığı iddia edildi.

Öğretmenlik Meslek Kanununun yasalaşmasıyla birlikte Milli Eğitim Akademisi faaliyete geçmiş olacak. Bu kapsamda KPSS puan üstünlüğüne göre her branşa ayrılan kontenjan sayısınca aday 3 veya 4 dönem süresince Akademi'de hazırlık eğitimi alacak. Akademide teorik ve uygulamalı dersleri başarı ile tamamlayan adayların ataması gerçekleşecek. Fakat adaylar KPSS puanlarına göre değil, Akademi eğitimi sonunda atama esas puanı uygulamalı dersler %60, teorik dersler %40 alınarak değerlendirilecek.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.