PİKTES Nedir? Nasıl PİKTES Öğretmeni Olunur?

PİKTES Nedir? Nasıl PİKTES Öğretmeni Olunur?

Suriyeli öğrencilerin entegrasyonu için başlatılan PİKTES projesi nedir ve kimler PİKTES projesinde öğretmen olabilir yazımızda...

PİKTES Milli Eğitim Bakanlığı’nın Avrupa Birliği Desteği ile gerçekleştirdiği bir projedir. Projenin çalışmalarına ilk olarak 3 Ekim 2016 tarihinde başlanmıştır. Projenin ikinci aşaması ise 2018 yılının aralık ayında gerçekleşmiştir.

PİKTES Nedir?

PİKTES ‘in açılımı Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi’dir. Program Suriyeli öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini Türkiye’de devam ettirmelerinin desteklenmesidir. Proje öğrencilerin Türkiye’de devam eden eğitim sistemine adapte olarak öğrenimlerine devam etmelerini sağlamaktadır.

PİKTES sayesinde Türkçe’ye hâkim olan öğrencilerin, eğitim süreçlerine adaptasyonu daha hızlı ilerler. Bu proje kapsamında çocuklara Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetleri de verilmektedir.

PİKTES Öğretmeni Nasıl Olunur?

PİKTES projesini Milli Eğitim Bakanlığı yürütmektedir. Projede çalışacak öğretmenlerin görev atamalarını ise yine Bakanlık üstlenmektedir. Görevli öğretmenler geçici süreli PİKTES öğretmenleri olarak isimlendirilmektedir. Atamaları sözleşmeli öğretmen atamalarına benzer şekilde yapılmaktadır.

Sınıf öğretmenleri, Türkçe öğretmenleri, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri, Psikolojik Danışma ve Rehberlik öğretmenleri, Arapça öğretmenleri PİKTES öğretmeni olarak atanabilir. Yaklaşık 6000 civarında geçici PİKTES öğretmeni bulunmaktadır. Öğretmen sayısı ihtiyaca göre değişiklik gösterebilmektedir. Proje kapsamında en çok sınıf öğretmeni görev yapmaktadır.

PİKTES Öğretmenleri Görevleri

PİKTES öğretmenleri sözleşmeli öğretmen atamalarına benzer şekilde atanmaktadırlar. Atanacak öğretmen sayısı ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir. PİKTES öğretmeni olarak en fazla atanan öğretmenler sınıf öğretmenleridir. İkinci sırada ise Türkçe öğretmenleri yer almaktadır. Öğretmenlerin görev ve sorumlulukları branşlarına göre farklılık gösterebilmektedir.

 • Arapça öğretmeni Suriyeli öğrenciler ve aileleri için çevirmenlik görevini yerine getirir. Öğrenim süreçlerini kolaylaştıran çevirmenlik desteği, Türkçeyi tam olarak öğrendikleri zamana kadar sağlanmaktadır.
 • Psikolojik Danışma ve Rehberlik öğretmeni, yalnızca PİKTES programında yer alan öğrencilerle görüşmez aynı zamanda ailelerine de psikolojik destek sağlar.
 • Türkçe öğretmeni tüm yaş gruplarındaki öğrencilere eğitim verir. Türkçe’yi hiç bilmeyen öğrencilerin Türkçe öğrenimini destekler.

PİKTES Öğretmeni Başvuru Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • İlgili mevzuat hükümleri kapsamında öğretmen olmasına herhangi bir engel bulunmamak Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden ihraç edilmek ya da uzaklaştırılmak için herhangi bir ceza almamak
 • Askerlik hizmetini tamamlamış ya da 1 yıl ertelemiş olmak
 • Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak
 • Milli Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Öğretmen Atama Mülakatına girmiş ancak atamasının yapılmamış olması
 • Mülakatta en az 60 puan almak
 • Başvuru yapılan alanın en az 4 yıllık fakültesini bitirmiş olmak
 • Yurt dışındaki herhangi bir yükseköğretim kurumunda mezun olanların diploma denkliğinin olması

PİKTES Görev Yapılabilen İller

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Mersin, Samsun, Sakarya, Hatay, Adıyaman, Bursa, Mardin, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Eskişehir, Batman, Yalova, Kocaeli, Kayseri, Konya, Çorum, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.