Sözleşmeli öğretmen adayları için geri sayım başladı! 20.000 kişilik alım yapılacak!

Sözleşmeli öğretmen adayları için geri sayım başladı! 20.000 kişilik alım yapılacak!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alımı yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular başladı ve 31 Mayıs'a kadar devam edecek. İşte detaylar…

Sözleşmeli personel alımı için başvuruda bulunacak olan adayların 2023 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında, KPSSP10, KPSSP121 ve KPSSP120'den 50 ve üzerinde puan alması gerekecek. Bu puanın neticesinde sözlü sınava alınmaya hak kazanan adaylar ile bu adayların yerleştirildikleri sınav merkezleri, 10 Haziran'da ilan edilecek. Sözlü sınavlar ise 1 Temmuz'dan itibaren başlayacak. Adaylar, ön başvurularını, "ilkatama.meb.gov.tr" adresindeki elektronik başvuru formunu doldurarak gerçekleştirecek.

Sözlü sınav giriş belgeleri 1 Haziran’da yayımlanacak

Sözlü sınava girmek isteyen adaylardan başvurusu onaylananlar içinden belirlenen puan türlerinin sonuçlarına bakılarak, her farklı bölüm için en yüksek puandan başlamak üzere atama alanları bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacak.

Adaylar eğitim bilimleri ve genel kültür alanıyla ilgili, konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, öz güveni ve ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle değerlendirilecek.

Adaylar cevapları kağıda el yazısı ile de yazacak

Adayların sözlü sınav anında verdikleri cevaplar Sözleşmeli Öğretmen Alımı Sözlü Sınav Aday Değerlendirme Formu ile puanlanacak ve sınav esnasında kamera kaydı alınacak. Adaylar, elektronik kura ile belirlenen sorulara verdikleri cevapları ayrıca soru-cevap kağıdına el yazısı ile yazarak imzalayacak.

Soru-cevap kağıdına cevapların aday tarafından yazılmaması, yazılıp imzalanmaması veya soru-cevap kağıdının usulüne uygun olarak aday tarafından komisyona teslim edilmemesi halinde bu durum komisyon tarafından tutanak altına alınacak.

Adaylar, sözlü sınava fotoğraflı sözlü sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgeleri ile giriş yapacak. Sürücü belgesi, kurum kimlik kartı gibi belgeler ile sınava giriş kabul edilmeyecek. Sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi olmayan adaylar sınav yapılan binaya giremeyecekler.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.