300 Bin Kayıp Öğrenci Aranıyor...

300 Bin Kayıp Öğrenci Aranıyor...

300 Bin Kayıp Öğrenci Aranıyor

Puanı hesaplanan LYS adaylarının sayısındaki ciddi azalma tartışma yarattı. Eğitim uzmanları '300 bine yakın aday nereye kayboldu' derken ÖSYM dün 'hata yok' dedi


Üniversiteye  giriş sınavının sonuçları açıklandı ve 3Ağustos'a kadar sürecek tercih dönemi başladı. Ancak puan hesaplamasında yanlışyapıldı iddiaları büyük tartışma başlattı. 871 bin 313 adayın girdiği LYS'deözellikle TM ve TS puan türlerinde 180 barajını aşıp puanı hesaplanan adaysayısındaki büyük düşüş eğitim uzmanlarının dikkatini çekti. Ortadaki tablo,iki yıl arasında puanları hesaplanan öğrenci sayıları arasında 200 ila 300 binaday gibi bir fark ortaya koydu Bir başka veri 2011 LYS'de  TM bölümündensınava giren ve MF puanı hesaplanan aday sayısı 89 - 103 bin iken bu yıl burakam 4 bin - 26 bin aralığına düştü. İddialar, 'Bazı puan türlerinde adaylarınpuanlarının hiç hesaplanmadığı ya da hesapta yanlış baz alındığı yönündeydi. Bunedenle 100 bin adayın başarı sırasının değişebileceği öne sürüldü. ÖSYM dün buiddialara yanıt verdi:  İddialar üzerine sınav sonuçları yenidenincelenmiş olup, puan ve başarı sırası hesaplamalarında herhangi bir hatabulunmadı. Adayların sonuç bilgilerinde herhangi bir değişiklik söz konusudeğildir.'


DEMİR İSTİFA ETMELİ
Eğitim- Sen Merkez Yürütme Kurulu şu açıklamayı yaptı: İki sınav arasındakibarajı aşan aday sayılarındaki uçurum, iddiaları güçlendirir nitelikte. Bunedenle ÖSYM derhal açıklama yapmalı, şayet iddialar doğruysa ÖSYM Başkanı AliDemir derhal görevinden istifa etmeli.


ÖSYM açıklamasına itibar edin
EĞİTİM Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer ise iddialara ilişkinaçıklamasında ÖSYM'yi savundu. Özer, 'Yanlış varsa mutlaka üzerine gidilmeli vedüzeltilmelidir. Ancak yanlış bilgi içeren açıklamalarla öğrencilerbulunmadığının belirlendiğini bildirdi. Öğrencilerimiz de ÖSYM'nin yaptığıaçıklamaya itibar etmeli, ÖSYM de bu tür haberlerin oluşmaması için çok dahadikkatli olmalıdır' dedi.


Genel başarı bu kadar düşmedi
Turgay Polat (Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Danışmanı) 
Bu yıl bazı puan türlerinde tercih hakkı kazanan aday sayısında inanılmazbir düşüş var. Biz bir hata vardır demedik. Ama ÖSYM'ye bu kadar düşüşüngerekçesini sorduk. Bu sadece 'sınav çok zordu' diyerek cevaplanamaz.Şöyle bir sonuç var ortada: Geçen yıl MF türünde 375 bin aday tercih hakkıkazanmış yani 180 baraj puanını aşmış. Bu yıla bakıyoruz MF'de tercih hakkıkazanan aday sayısı 245 bin. TM'de geçen yıl tercih hakkı kazanan aday sayısı645 bin iken bu sayı 400 bine düşmüş. Yine TS puan türünde 609 binden 310 bineinmiş. Yine başarı sıralarına baktığımızda MF'de 2900 başarı sırası olan adayınTM'de 30 binlerde olması gerekiren 270 bininci olmuş. Geçen yıl lisede TMokuyup MF puanı hesaplanan aday sayısı 130 bin iken bu sayı bu yıl 12 binolmuş. Arada büyük bir tutarsızlık var. Bu kadar büyük düşüş olmaz. Çünkübaşarı ortalamaları bu kadar düşmedi.


93 - 94 doğumluların zekalarını ne etkiledi
Prof. Deniz Ülke Arıboğan LYS tartışmalarını Twitter'dan şöyleeleştirdi:  t Toplam 1.8 milyon genç üniversite yarışına giriyor.Alileleriyle birlikte etkilenen insan sayısı 5-6 milyon. Beceriksizlik tolereedilir mi? Geçen yıllarda sınava girenlerin % 75-80'i barajı geçerken bu yıl %51'i geçememiş. t ÖSYM herhangi bir hata bulamamış olduğuna göre 1994-1993yılları arasında doğanların zekalarını etkileyen astrolojik bir bulgu olmalı:)t  Puanı yanlış hesaplamadıysanız, barajı yanlış yere kurdunuz,barajıdoğru kurduysanız soruları zor sordunuz. Bir şey yaptınız işte sonuç belli!


Akşam 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.