Anadolu Liselerine öğretmen seçimi ile cevabı beklenen sorular

Anadolu Liselerine öğretmen seçimi ile cevabı beklenen sorular

Meb Personel Genel Müdürlüğü tarafından Anadolu Liselerine öğretmen seçimi ile cevabı beklenen sorular

Anadolu Liselerine sına ile öğretmen seçimi ile ilgili sınav duyurusundan sonra öğretmenlerin kafalarını karıştıran sorulara cevap bulunmalıdır.
 

1- Şu anda Anadolu Lisesinde çalışan ve sınavsız atanan öğretmenler başvuru yapabilecekler midir? Konu en çok da bu öğretmenleri ilgilendirdiğinden başvuru yapabilmeleri gerekir. Bazı öğretmenlerimizin MEBBİS kayıtlarında sınavla atanmadıkları halde sınavla atananlar yazmaktadır.

2- Geçmişte Anadolu Lisesine sınavla atanıp şu anda başka kurumlarda bulunan öğretmenler sınava başvurabilirler mi? Yönetmeliğe göre başvurabilirler fakat sistemin açılıp açılmadığını görememekteyiz.

3- Şu anda bir Anadolu lisesinde çalışan ve bu okula sınavla atanan öğretmenler isterlerse sınava başvurabilirler mi? Yönetmelikte bu konuda da bir düzenleme yapılması uygun olacaktır. Tıpkı yönetici atamada olduğu gibi.

4- Sözleşmeli öğretmenken KPSS ile kadroya geçen öğretmenlerin hizmet süresi hesabında Sözleşmeli öğretmenlikte geçen sürenin de değerlendirilmesi gerekir.

5- Öğretmenken askerliğe giden ve Asker Öğretmen olarak çalışan öğretmenlerin bu süreleri de hizmet süresinden sayılmalıdır. Sözleşmeli ve asker öğretmenlik için yargı kararlarının da var olduğunu hatırlatmak isteriz.

6- Mezuniyeti itibariyle Anadolu Lisesi öğretmeni olabilecekken şu anda başka alanda öğretmenlik yapanlara yada öğretmenlikte 3 yılını doldurduğu halde alanında doldurmayanlara da başvuru hakkı verilmelidir. Geçmişte olduğu gibi.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.