Öğretmenlerin kılık kıyafeti serbest olur mu?

Öğretmenlerin kılık kıyafeti serbest olur mu?

İbrahim Demirkan öğretmenlerin kılık kıyafet özgürlüğüne kavuşması için mutlaka yapılması gereken yöntemleri gösterdi.

 Bu yazıyı özellikle geçim sıkıntısından dolayı ancak çoluk çocuğuna nafaka yetiştirebilen ve bu yüzden 3 yıldır giydiği takım elbisenin torbaya döndüğünden şikayet eden cefakar ve fedakar öğretmen arkadaşım ile ‘Ya hoca bu sene ceketi kravatı yenilemezsek valla ‘postacı’ lakabını yeriz var mı ucuz yollu bir şeyler bulabileceğimiz yerler hani ne duruyorsunuz sendika anlaşsın damağazalarla ucuza alışveriş yapalım’ diye kıvranan arkadaşlarımı görünce yazmaya karar verdim.

Bilindiği gibi devlet memuru erkekler ceket-pantolon-kravat bayanlarsa başörtüsü hariç her türlü kıyafeti giyebilmektedir (Yok ya öyle değil bayanlarda kot v.b yasak diye hatırlatmada bulunanlar olabilir ama fiili durumun böyle olduğunu herkes biliyor).

Devlet kendisine biat ettirme ve bağlılarına saçma sapan bir şekilde kendince statü verdirme işareti olarak tüm kamu çalışanlarına kravat,takım elbise v.s gibi kılık-kıyafetleri giyme zorunluluğu getirmiş bulunmaktadır.
Bugün bu konuyu haber yapan başta YENİ ASYA olmak üzere STAR gazetesine gibi konuya hassas olan diğer gazetelerimize teşekkür etmekle beraber bu yasağınözellikle çalışanlar ve öğretmenlerden de kalkması gerektiğine dair yayınlarına devam etmelerini bekliyoruz. Çok hayır dua alırlar bizden söylemesi.
Bu yasağın kalkmasına karşı çıkacak tek mantık yıllardan beri sivillerle devlet dairesindeçalışanların fark edilmesi ve ayrımı için bu kıyafet zorunluluğunun konulduğunu söyler.
Bu zayıf düşünceyi eleştirmiyor ve komikliğini ortaya bile koymuyorum sizlerin zekasına havale edip olması gerekeni söylüyorum;

Kamuda çalışan kadınlar başörtüsü takabilmeli erkeklerde ise kravat, gömlek, ceket ve kumaş pantolon zorunluluğu kaldırılmalı. Erkek çalışanlar sakal ve bıyık bırakabilmeli.(Erkeklere bıyık zaten serbest diyenlere şunu söyleyeceğim; 1998'de stajer öğretmen iken o yıllarda halen geçerli olan Eylül ihtilalinde çıkartılmış bıyık 'nizamnamesini' okumuştum şimdi de aynen geçerlidir herhalde düpedüz daha çok dindar insanlarla dalga geçmek için kullanılan 'badem bıyık' tarifi vardı. Dudaklar gözükecek yok şöyle olacak yok böyle olacak v.s v.s..)
Öğrencilerde de aynı şekilde kılık-kıyafet zorunluluğu ortadan kaldırılmalıdır.
İlla disiplin deniliyorsa ve özel olsun resmi olsun okul bir kıyafet dayatıyorsa öğrenci dini inançları gereği o kıyafetle uyumlu renkte giyinme serbestiyeti getirilmeli.
Tek tipleştirici mantalitenin ürünü olan bu kışla düzenine son vermek lazım.
İşte bu yasağın kalkması bana göre Türkiye’de topluma yapacağı psikolojik rahatlama ile bir çok alanda ivme kazandıracak devrimsel bir gelişme olur.
Buna karşı çıkanlar ise bir şekilde baskıcı olup zorbalığını değişik kılıflarla örtmeye çalışan taifelerdir.
Yasağın kalkması yolunda teklif veren herkes hangi görüşten olursa olsun tüm kesimler tarafından minnetle ve şükranla anılacağına adım gibi eminim.
Hepsinin söylediği şu ; ‘Valla kıyafet serbestisi için kim meydana çıkarsa çıksın hiçbir parti ve sendika bu işe karşı çıkmazda çıkamaz da. Kurtarın bizi bu ceket kravat belasından.’
Varmısınız bu beladan kurtulmaya öyleyse buyurun;
Aşağıdaki adreslere atacağınız mailler ve yazacağınız dilekçeler ile hep beraber bu yasağı kaldırtalım;
Gücümüzü küçümsemeyelim sağcısından solcusuna herkes bu durumdan şikâyetçi.
Allah cümlemizin yar ve yardımcısı olsun.
Vira Bismillah.
İşte Adresler;
TBMM
Anayasa Komisyonu
İletişim: Tel 420 53 20 Tel-Fax 420 53 21
Elektronik Posta [email protected]
________________________________________
Adalet Komisyonu
İletişim: Tel 420 53 23 Tel-Fax 420 53 24
Elektronik Posta [email protected]
________________________________________
TBMM BAŞKANI
________________________________________
CUMHURBAŞKANLIĞI
TEL :0 (312) 470 12 00
FAX :0 (312) 470 13 02
ADRES:CUMHURBAŞKANLIĞI ÇANKAYA-ANKARA
________________________________________
BAŞBAKANLIK
TEL : 413 70 00
FAX : 422 18 99
ADRES:Vekaletler Caddesi Başbakanlık Merkez Bina /Ank.
________________________________________
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
TEL : 4254080
FAX : 4181795
ADRES: İçişleri Bakanlığı, Bakanlıklar / Ank.
________________________________________
ADALET BAKANLIĞI
TEL :4194669
FAX :4177113
ADRES:Namık Kemal Mah. Milli müdafa Cad. Bakanlıklar- Ank.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.