Bakanlık Ne Yapmaya Çalışıyor?

Bakanlık Ne Yapmaya Çalışıyor?

Eğitim bir sen Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri Grup Başkanlığı’nın 29.05.2012 tarihli ve 809 sayılı yazısıyla beraber "Bakanlık Ne Yapmaya Çalışıyor?" sorusunu sordu

 Bakanlığın son dönemlerindeki, özellikle eğitim çalışanlarına yönelik bazı uygulamalarını anlamakta zorlanıyoruz. Kimi uygulamalar var ki haklı olarak “Bakanlık ne yapmak istiyor” sorusunu sorduruyor. Bunun son örneği, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri Grup Başkanlığı’nın 29.05.2012 tarihli ve 809 sayılı yazısıdır. 

Söz konusu yazıyla Bakanlık personeli, “Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri Kullanım Taahhütnamesi” başlığı altındaki metne imza atmaya zorlanmaktadır. “Bakanlık personelinin kurumsal bilgi ve bilgi kaynaklarının gizlilik, bütünlük ve devamlılığı konusunda bilinçlendirilmesi” gereğinden hareketle kaleme alındığı ileri sürülmüş ise de hukuka ve kanuna aykırı olan metnin, öğretmenler başta olmak üzere, Bakanlık personeline imzalatılacağı anlaşılmaktadır. 657 sayılı Kanun dahil eğitim çalışanlarının görev ve sorumlulukları kapsamında yer almayan, görev tanımları ile uyuşmayan, kanuna aykırı yeni sorumluluk halleri ihdas eden gayri hukuki bir belge mahiyetindeki taahhütname, eğitim çalışanlarının sahip oldukları kariyer ve liyakata, meslek ahlakına, sorumluluk bilincine sahip olmayan kişiler oldukları ön kabulünün izleri ve rencide edici ifadeler içermektedir ki, bu son derece sakat bir yaklaşımdır.

Söz konusu taahhütname ile Bakanlık personeline sunulmayan, aksine personelce kamu hizmetinin yürütülmesi noktasında kullanımı zorunlu tutulan bilişim sisteminin kullanılması esnasında, sistemin kullanımının zorunlu olarak genelin paylaşımına da açık olması nedeniyle personele izafe edilemeyecek iş ve işlemlerden sorumlu tutulmasına neden olunacaktır. Taahhütname maddeleri aynı zamanda kişilik haklarını ihlal edecek niteliktedir.

Bahse konu Bakanlık yazısında anılan taahhütnamenin Bakanlık personelince imzalanmasının zorunlu olduğuna dair bir hüküm olmamasından hareketle imzalanmaması; idareciler tarafından yaptırım tehdidi altında imzalatılmaya çalışılması veya personelin buna icbar edilmesi halinde ise aşağıda yer alan muhalefet şerhi düşülmek suretiyle imzalanması yerinde olacaktır. 
http://www.egitimbirsen.org.tr/Haberler/meb_bilisim/müsteşar.pdf

 

http://www.egitimbirsen.org.tr/Haberler/meb_bilisim/taahhutname_orneği.pdf

 

şerh örneği:

http://www.egitimbirsen.org.tr/Haberler/meb_bilisim/bilişim%20sistemleri%20kullanım%20taahhütnamesi%20şerhi.docx

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.