'Dershaneci, ezberci, sınavcı... Eğitim sistemi ahlâk veremiyor'

'Dershaneci, ezberci, sınavcı... Eğitim sistemi ahlâk veremiyor'

DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, eğitim sisteminin öğrencilere insan sevgisi, ahlâk, saygı, vatanseverlik bilincini yeterince aşılamadığını söyledi.


 DESAM (Eğitim, Sosyal, Siyasal Stratejik Araştırmalar Merkezi) tarafından düzenlenen “Türk Eğitim Sistemi ve Özgürlükçü Arayışlar” isimli toplantıda konuşmacı olarak çeşitli değerlendirmelerde bulunan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Eğitim sistemi ile ilgili yeni bir fikir söylediğinde statükonun ve ideolojik merkezlerin ‘icat çıkarma’ ve ‘eski köye yeni adet getirme’ dediğini kaydederek, “Yeni ve Büyük Türkiye için eğitim sistemimizin nitelikli, verimli, çağdaş ve eşitlikçi bir form kazanması gerekiyor. Bunun içinde güçlü bir ekonomi ve donanımlı bir gençliğe ihtiyacımız var. Bu nedenle, bu atasözlerinin artık ‘yeni icat çıkarın’ ve ‘yeni adet getirin’ diye değiştirilmesi gerekiyor” dedi. Mevcut eğitim sisteminin çağdaş dünyaya ayak uydurmada yetersiz kaldığını belirten DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Eğitim reformlarının uzlaşı kültürü içerisinde tam gaz devam etmesi gerekiyor. Türk eğitim sistemi çağdaş dünyanın rafa kaldırdığı bir sistemdir. İletişim çağı eğitim sistemine geçilmediği müddetçe Türkiye rahat bir nefes alamayacaktır” dedi.
DERSHANECİ, EZBERCİ VE SINAVCI
Son çeyrek asırda YÖK ile Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki koordinasyonsuzluğun eğitim sistemi üzerinde istikrarlı bir politikanın uygulamasına imkân vermediğini belirten Avcı, “Ezberci, dershaneci ve sınavcı eğitim sistemimiz öğrencilerin okul ve müfredatla ilgisini artırmasına rağmen sınav odaklı eğitim anlayışını yaygınlaştırarak erken yaşlardan itibaren çocukların dershane, etüt ve özel ders gibi kaynaklara yönelimini de artırmıştır” dedi.
Mevcut sınıf geçme uygulamalarının öğrencilerin temel bilgi ve becerileri edinmeksizin bir üst sınıfa geçmesine izin verdiğini de kaydeden Avcı, “Her bir sınıf için nitelikli standartlar belirlenmeli ve öğrencilerin bu standartlara erişerek bir üst sınıfa geçmeleri temin edilmelidir. Özellikle meslekî eğitime dönük temel sorun, meslek liselerine devam eden öğrenci sayısını artırmak değil, meslekî eğitim almış kişilerin piyasada istihdam imkânlarının geliştirilmesidir” dedi.

EĞİTİME AYRILAN BÜTÇE ARTIRILMALI
2000’li yılların başından itibaren dünyada ve Türkiye’de artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmadığını, büyük bir değişimin yaşandığını söyleyen Avcı, “Türkiye sermayesi küresel sermaye hareketlerine açık bir hale geldi. Fakat eğitim sistemimiz bu yeni dönemdeki risklere göğüs gerebilmesi için inovasyonu ön plana çıkarması gerekiyordu. Bunu yapamadı. Başbakanın eğitime daha fazla bütçe ayırmasını, eğitim çalışanlarının ekonomik ve demokratik sorunlarını çözmesini nihai hedef bağlamında çok gerekli görüyorum” dedi.

KİMLİK VE AHLÂK AŞILAYAMIYOR
Eğitim sisteminin öğrencilere insan sevgisi, ahlâk, saygı, vatanseverlik bilincini yeterince aşılamadığını, İstanbul’da araba yakan gençlerin çoğunun üniversite mezunu veya öğrencisi olduğunu söyleyen Avcı,  "Eğitimin önemli amaçlarından birisi de bir hayat şekli bir tarz kazandırmaktır. Bu tarzın önemli unsurlarından bazıları da ′kimlik, ahlâk, sevgi ve saygı teşekkül ettirmektir’. Eğitim sistemimizin gençlerde ve çocuklarda milli ve manevi değerlerimize dönük merak, sevgi ve saygı uyandırmaya dair uygulamaları olması gerekir" diye konuştu.

ÜNİVERSİTELERİMİZ ÜRETEMİYOR
Avcı, konuşmasının sonunda, "Üniversitelerin bilgi, kültür, sanat ve teknoloji üretemediğini, ülke gündemiyle alakalı konuşmadığını ve bir devlet dairesinden farksız suspus oturduğunu ibretle görüyoruz. Üniversitelerle sanayi arasında işbirliğinin zayıf olduğunu herkes biliyor. Türkiye bilimsel makale yayınlama konusunda dünya genelinde ilk sıralarda fakat bunu ekonomiye dönüştüremiyoruz. Gelişmiş ülkelerde gerek ekonomik gerekse siyasal ve toplumsal yönetimlerinin arkasında güçlü düşünce kuruluşları bulunuyor. Üniversiteler arasında rekabet olmadan, üniversitelere özgürlük, demokrasi ve bağımsızlık kazandırmadan bunu yakalamamız mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.