EBS 4+4+4 DE ISRARCI TUTUMUNU TBMM'DE SÜRDÜRDÜ

EBS 4+4+4 DE ISRARCI TUTUMUNU TBMM'DE SÜRDÜRDÜ

Eğitim Bir Sen 4+4+4 DE ISRARCI TUTUMUNU TBMM'DE SÜRDÜRDÜ

Günlerdir 4+4+4 zorunlu eğitim konusunda hem kamuoyunu hem Hükümeti uyarıyoruz.Ancak 4+4+4 konusunda bir değişiklik olmadı. Sadece birinci dört yıldan sonra öğrencilere yönelik uygulanması düşünülen AÇIK ÖĞRETİME GİTME SEÇENEĞİ, İKİNCİ DÖRT YIL SONRASINA BIRAKILDI.

Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer sayın Başbakanı ikna ettiğini açıkladı.Biz Türk Eğitim Sen olarak açık öğretim seçeneğinin ne ilk dört yıl ne de ikinci dört yıldan sonra verilmesinden yana değiliz.Sadece hasta öğrenciler, gezici tarım işçilerinin çocuklarına ve örgün eğitim yaşını geçmiş öğrencilere verilebilecek bu hakkın, normal öğrencilerin önüne bir seçenek olarak sunulması, öğretmenin anlamsız olduğu, yüz yüze eğitimin gereksiz olduğunu kabullenmek anlamına gelecektir.
Eğitim Bir Sen Genel Merkezi 4+4+4 sistemini ısrarla savunmaktadır. Bir gün önce yaptığımız haberle, Eğitim Bir Sen’i sınıf öğretmenleri konusunda sorumlu davranmaya davet ettik ama bu haberimizden bir gün sonra TBMM Alt Komisyonunda Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri, 4+4+4 sistemini savunan uzun bir rapor sundu.Bu raporda dikkat çekici bir madde bulunmaktadır.
“ -İlköğretim sisteminde gerçekleştirilecek değişikliğe bağlı olarak ilköğretim birinci kademede görev yapacak sınıf öğretmeni ihtiyacının esasını teşkil edecek sınıf sayısının azalmasına bağlı olarak oluşacak norm kadro sayısı değişiklikleri dikkate alınmamış; özellikle ilköğretim birinci kademede verimlilik esası da göz önüne alınarak, sınıf mevcutlarının OECD ortalamalarına çekilmesi öngörülmemiştir.”

Eğitim Bir Sen raporundan alınan bu maddede, 4+4+4 sisteminin uygulanması halinde, sınıf öğretmeni sayısında oluşacak norm kadro değişikliklerinin hesap edilmediği söylenmektedir. Bu cümleden anlamamız gereken şudur;”Eğitim Bir Sen bu yeni sistemin uygulanması halinde sınıf öğretmenlerinin norm kadro fazlası duruma düşeceğini bilmekte, buna raporunda da yer vermekte, ancak buna rağmen ısrarla 4+4+4 sistemini savunmaktadır.

Bu durum Genel Başkanımız İsmail Koncuk tarafından, TBMM Alt Komisyonunda Eğitim Bir Sen Genel Sekreterine sorulmuş ve bu sistemin fikir babasının Eğitim Bir Sen olup olmadığı öğrenilmek istenmiş, soru üzerine sendikanın Genel Sekreteri Ahmet Özer, “ Evet bu sistemin fikir babası Eğitim Bir Sen’dir.” diye cevap vermiştir. Genel Başkanımız, bu sistem uygulandığında 50 bin sınıf öğretmeninin norm kadro fazlası olacağını düşünmediniz mi, sorusuna EBS Genel Sekreteri, “Bu sistem uygulandığında kapalı olan bir çok köy okulu açılacak, derslik başına düşen öğrenci sayısı azalacak ve bu öğretmenler burada değerlendirecektir.” diye cevap vermiştir. Genel Başkan İsmail Koncuk’un, ne yani norm kadro fazlası öğretmenleri köy okullarına mi göndereceksiniz sorusuna, Komisyon Başkanı Fikri IŞIK’ın müdahalesi sebebiyle her hangi bir cevap verilmemiştir.Ancak, yukardaki madde incelendiğinde sınıf başına düşen öğrenci sayısının azalacağına, OECD ortalamasına çekileceğine dair tasarıda bir düzenleme olmadığını da söyleyen Eğitim Bir Sen'dir.İlgili Genel Sekreter'in bu maddeyi okumadan TBMM'ye geldiği anlaşılmaktadır. 
Bu vesile ile, Türk Eğitim Sen olarak, hem Milli Eğitim Bakanlığını hem Hükümeti hem de bu sistemin fikir babası olduğunu açıklayan sendikayı ikaz ediyoruz:”Eğitim sistemini allak bullak edecek bu uygulamadan vazgeçiniz, sınıf öğretmeni dengesini alt üst edecek bu çalışmayı 1+5+3+4 şeklinde düzenleyiniz. Açık öğretim seçeneği ile öğrencilerimizi yüz yüze eğitimden mahrum etmeyiniz.Okul öncesi eğitimde kaybettiğimiz yılları yeniden kazanmak için, okul öncesi eğitimini zorunlu eğitim içine alınız, aksi takdirde tarih önünde sorumlu olacak, tarihe, eğitim sitemini alt üst eden, eğitim biliminden habersiz kişi ve gruplar olarak geçeceksiniz, tüm sorumluluk sizindir.”
TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ
NOT:MALUM SENDİKA BU YAZIMIZA SAYFASINDA GÜYA CEVAP VERMİŞ, ANCAK, ÇIRPINDIKÇA BATMAKTADIRLAR.SINIF ÖĞRETMENLERİNİN 4+4+4 SİSTEMİNDE NORM FAZLASI OLMAYACAĞINI SAVUNAN MALUM SENDİKA, BU İFADESİYLE YUKARDA AÇIKLADIĞI MADDYELE DE ÇELİŞMEKTEDİR.YUKARDA AÇIKLADIĞIMIZ MADDE DE, ÖĞRETMENLERİN NORM KADRO FAZLASI OLACAĞINI AÇIKÇA SÖYLEYEN VE TASARIYI HAZIRLAYANLARIN BU DURUMA DİKKAT ETMEDİĞİNİ AÇIKLAYAN HESAP VE İZAN YOKSUNU BU ZEVAT KENDİ KENDİLERİNİ ELE VERMEKTEDİRLER.
YUKARDAKİ KENDİ TESPİTLERİNİ DAHİ REDDEREK, AÇIKLAMALARINDA BU DEFA TAM TERSİNİ SAVUNANLARIN, İÇİNDE BULUNDUKLARI ÇIKMAZI KENDİLERİNE BİLE AÇIKLAYAMADIKLARI ÇOK AÇIK GÖRÜNMEKTEDİR.50 BİN SINIF ÖĞRETMENİNİ BİR KALEMDE RİSKE ATAN, BU YETMEZ GİBİ YAPTIKLARI AÇIKLAMA İLE ÖĞRETMENLERİ BİR ŞEY BİLMEZ, GÖRMEZ SINIFINA KOYMAYA ÇALIŞAN BU GÜRUHU ALLAHA HAVALE EDİYOR, ONLAR İÇİN AKIL, İZAN NİYAZ EDİYORUZ.SENDİKACILIK SORUMLULUK İSTER, ÖNGÖRÜ İSTER.BUNLARIN HİÇ BİRİNİN BU GÜRUHTA OLMADIĞI ÇOK AÇIKTIR.
TÜRK EĞİTİM SEN OLARAK, BUNLARA TEK TAVSİYEMİZ;AMAN BİR ŞEYE KARIŞMAYIN, FİKİR BEYAN ETMEYİN, EN HAYIRLISI SİZİN HER ZAMAN Kİ GİBİ SUSMANIZDIR.EĞİTİM ÇALIŞANLARI İÇİN HAYIRLI OLAN BUDUR.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum