EBS -Bakan Görüşmesindeki İlginç Detay

EBS -Bakan Görüşmesindeki İlginç Detay

EBS -Bakan Görüşmesindeki İlginç Detay!

 Sendikalarla Bakanlık arasında uzun zamandır yaşanan gerginlik sonrası dün önemli bir görüşme gerçekleşti. Eğitimde yetkili sendika olan Eğitim Bir Sen Öğretmenler Günü nü kutlamama kararını güçlendirecek bir çalışmayı ‘Türkiye ve Dünyada Öğretmenlik’  raporunu yayımladı. Raporu Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e de sunan EBS Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile Bakan görüşmesindeki ilginç detay gözlerden kaçmadı.

Bakanlığın Öğretmen Stratejisi Çalıştayı sonrası hummalı bir çalışma içerisinde kamuoyundan gizli yürüttüğü bilinen Öğretmen Kariyer Basamakları düzenlemesi ile ilgili kırık dökük bilgilerin haricinde etraflıca açıklayan hiçbir haber basında yer almadı.

Gündoğdu-Dinçer görüşmesindeki ilgin diyaloğa dikkat çekmek istiyoruz.

Gündoğdu: Öğretmen Kariyer Basamakları düzenlemesinin gecikmesinin oluşturduğu mağduriyetten ziyade yeni düzenlemenin mağduriyetlere kapı aralamamasını isteyen Genel Başkan Gündoğdu, “Eğitimin paydaşları ile yeni düzenlemenin paylaşılmamış olması ve kamuoyuna yansıyan bazı haberlerin oluşturduğu tedirginlik sendika olarak bizleri de kaygılandırmaktadır. Bakanlığınız tarafından Kariyer Basamaklarında Yükselme konusunda yasal düzenleme çalışması yapıldığı, bu çalışmanın kazanılan unvanların kaybedilmesi veya öğretmenlik mesleğinde geri hizmete alınma gibi tepkiye ve huzursuzluğa neden olacak duyumlar alıyoruz. Böyle bir şeyin kabul edilmesi beklenemez. Yeni düzenlemenin öğretmen camiasında heyecan oluşturması gerekmektedir. Bizler bu çalışma sürecine yetkili sendikanın da mutlaka dâhil edilmesini ve paydaşların görüşlerinden yararlanılmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu satırlar yeni kariyer basamakları düzenlemesinde başarısız olanların geri hizmete çekileceği, mevcut kazanımların ise kaybedileceği gibi bir tehdidi ortaya koyuyor. Bu duyumlar sitemize de ulaşmış ama kesinlik kazandıramadığımız için yayınlamamıştık. EBS Genel Başkanı Gündoğdu ifade ettiğine göre ateş olmayan yerden dumanın çıkmayacağı anlamı çıkıyor.

Aynı görüşmeye ilişkin EBS’nin sitesindeki haberde; Bakan Dinçer’in  ‘Bu konuda kaygıları anlıyoruz, öğretmenlerin motivasyonunu bozmayacak bir düzenleme olması için gereğini yapacağız’ dediği belirtiliyor.  
 eğer böyle bir ihtimal varsa ve bu taslaktan çıkarılmazsa bunun bütün öğretmenleri çileden çıkaracak bir düzenleme olabileceğini düşünüyoruz. Umarız Bakanlık yetkili sendikanın önerisini önemser ve öğretmenleri heyecanlandıracak bir düzenlemeye imza atar.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.