Eğitimciler, Kamu Görevlileri Arasında En Düşük Ücreti Alıyor

Eğitimciler, Kamu Görevlileri Arasında En Düşük Ücreti Alıyor

Eğitimciler Daha Düşük Ücret Alıyor

 

Gürkan Avcı; Bugün öğretmenler ve eğitim çalışanları kamu görevlileri arasında en düşük ücreti alan kesimlerin başında geliyor. Hükümet, eğitim çalışanlarının geçim sıkıntısını telafi edebilecek, onları ek iş yapmaktan kurtaracak bir maaş politikası belirlemelidir.

 

 

Eğitim reformlarının sağlıklı, verimli ve nitelikli bir noktaya ulaşması için öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının ücretlerinin iyileştirilmesi gerektiğini söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkan Gürkan Avcı, Öğretmenlere verilen ücret gündelik hayatlarındaki zorunlu harcamaları karşılamaktan uzaktır. Bugün öğretmenler kamudaki birçok çalışandan daha düşük ücret alıyor. Hükümet, öğretmenlerin geçim sıkıntısını gerçek anlamda telafi edebilecek, onları ek iş yapmaktan kurtaracak bir maaş politikası belirlemelidir, dedi.

 

Hükümetin eşit işe eşit ücret uygulamasının hemen ardından ‘Kamu Personelinin Yeni Maaş Sistemi’ adıyla dillendirmeye başladığı projesini bir an önce hayata geçirmesi ve özellikle kamuda en düşük maaş alan gruba giren eğitim çalışanlarının ücretlerini iyileştirme yolunda somut adımlar atması gerektiğini kaydeden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı,  “Farklı kamu kurumlarında, aynı işi yapan memurlar arasındaki ücret farklılıkları ve ücretleri arasında seyreden adaletsizlikleri ortadan kaldıracak İntibak düzenlemesinin yapılmasını istiyoruz. Memurlar arasındaki ücret uçurumunun devam etmemesi için zamların yüzdelik oranlarla değil, net ücret dilimleriyle yapılmasını istiyoruz. Yüzde 4’lük zam bin 700 TL maaş alan öğretmene 68 TL olarak yansırken, 5 bin TL ücret alan memura 200 TL olarak yansımakta ve memurlar arasındaki ücret uçurumu her geçen gün artmaktadır” dedi.

 

Çocuklarını okutmakta zorlanan, tatile gidemeyen, ailesinin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayan bir öğretmenin sağlıklı, verimli ve nitelikli bir eğitim hizmeti veremeyeceği, dolayısıyla hükümetin 2023 vizyonu için, Fatih projesi başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği reform ve devrimlerin verimli bir şekilde hayata geçmesi için, GSMH’dan eğitime ayırdığı payla birlikte eğitimcilere verilen maaşları da artırması gerektiğini ifade eden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, En düşük memur maaşı standart alınarak memur taban maaşlarından vergi alınmasına son verilmeli, hakkaniyetli bir eşit işe eşit ücret sistemi tesis edilmeli, eğitim çalışanlarına yüzde 4’lük zammın yanında birinci ve ikinci altıncı ayda olmak üzere 150 TL ek zam yapılmalı, ilaç ve sağlık giderlerinden alınan KDV sıfırlanmalıdır, dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.