Eğitimsen,son hafta ek ders ödenmemesine tepkili

Eğitimsen,son hafta ek ders ödenmemesine tepkili

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu’nun “Ödenmeyeceği Açıklanan Seminer Dönemi Ek Ders Ücretleri Ödenmeli, Öğretmenler Daha Fazla Mağdur Edilmemelidir!” başlıklı açıklama metni.

2011-2012 eğitim öğretim yılı sonu eğitim seminerine ilişkin ek ders ücretleri, yönetmelikle “2 haftayı geçmemek” şartı bulunmasına karşın bu yıl 3 hafta olarak düzenlenmiş ve ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler, 1 haftalık ek ders kaybı yaşayarak mağdur edilmiştir. Sendikamız bu konuda yaşanan mağduriyetin önüne geçebilmek için MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne yazılı olarak başvurmuş, ancak bakanlık, yönetmelik gereğince 2 haftalık ek ders ücreti ödenebileceğini, kalan süreye ilişkin ek ders ödemesi yapılmayacağını yazılı olarak bildirmiştir. 

Bilindiği gibi eğitim emekçileri, her ders yılı başında Eylül ayının ilk işgününden eğitim-öğretimin başladığı güne kadar, ders yılı sonunda ise Temmuz ayının ilk işgününe kadar öğretmenlik mesleği ile ilgili seminer çalışmalarında belli günlerde normal mesai yaptıkları halde ek ders ücreti alamamaktadır. İki haftayı aşan seminer dönemleri için ek ders ücreti ödenmemesini fedakârca görevlerini yerine getirmeye çalışan eğitim emekçilerine karşı yapılmış açık bir haksızlık olduğu ortadadır. 


İki haftadan fazla süren seminer dönemi için bu yıl, 25-29 Haziran haftasında ek ders ücreti ödenmeyeceği açıklanmıştır. Bu tarihlerde öğretmenlerimizin okullarda, fiilen görevlerinin başında olmasına rağmen kendilerine ek ders ücreti ödenmeyecek olması kabul edilemez bir durumdur.  


Eğitim Sen, öğretmenlerimizi mağdur eden bu büyük haksızlığın giderilmesi için girişimlerde bulunmuş olmasına ve bu haksız uygulamanın sona erdirilmesini talep etmesine rağmen Bakanlık, yaşanan mağduriyetlerin ortadan kaldırılması konusunda hiçbir somut adım atmamıştır.


Seminer dönemlerindeki ek ders ücretleri hiçbir kesintiye uğramadan eksiksiz ödenmelidir, Ders ve ek ders uygulamalarına ilişkin düzenlemeler eğitim sendikalarıyla birlikte yeniden yapılmalıdır. Bakanlığın bu konuda somut bir adım atmaması durumunda, öğretmenlerimizin kendi emeklerini yok sayanlara karşı gerekli tepkileri göstereceğine inanıyor, ek ders ödemesi yapılmayan son hafta tepkilerini çeşitli biçimlerde ortaya koymalarını bekliyoruz. 


Kararla İlgili Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'na Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nden gelmiş olan 30/05/2012 tarihli ve 2012/H800/1152 sayılı yazıyı görmek için tıklayınız

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.