‘Sendika arıyorsan grev çadırlarına bak’

‘Sendika arıyorsan grev çadırlarına bak’

DİSK'ten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e cevap

 DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in “Ne acı bir şey. Sendikacı arıyorum ki, işçinin hakkını arasın” şeklindeki açıklamasını “Emeğe saldırı hazırlığı öncesi sendikaları itibarsızlaştırma taktiği” olarak yorumladı.

 

Çerkezoğlu, yaptığı açıklamada, Bakan Çelik’in “İsmini vermek istemediğim bir sendikacı diyor ki; ‘Bana aidat verir misiniz?’ Aidat ne? Sendikanın kasasına girecek para. Ben işçinin kasasına, cebine ne gireceğini arayan sendikacı arıyorum. Ben hak aramayı bilen günümüze, gelmiş sendikacı arıyorum. Ne acı bir şey. Sendikacı arıyorum ki, işçinin hakkını arasın” şeklindeki açıklamalarına yanıt verdi.

 

Çerkezoğlu, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bu açıklamaları tam da yüz binlerce taşeron işçinin iş güvencesini kati suretle ortadan kaldıracak yeni düzenlemelere imza atmaya hazırlandığı, kıdem tazminatını fon bahanesi ile gasp ederek işçilerin iş güvencesini ortadan kaldırma niyetini sık sık dile getirdiği bir dönemde yapıyor. Bu nedenle asıl amacın emek düşmanı politikaları hayata geçirirken kendisine muhalefet edecek sendikaları itibarsızlaştırma niyeti taşıdığı izlenimine kapılmaktayız” dedi.

 

‘BAKAN DEMAGOJİ YAPIYOR’

Sermayenin çıkarlarını kendi siyasi iktidarının çıkarları ile özdeşleştirmiş bir kabinede çalışma hayatı ve sosyal güvenlikten sorumlu olarak görev alan Sayın Faruk Çelik’in açıklamalarını demagoji olarak nitelendiren Çerkezoğlu, “Sayın Çelik işçi hakkını arayan sendikaları, işveren işbirlikçisi sendikalarla buluşmaya alışık olduğu lobi toplantılarında, kongre salonlarında, işçilere kapalı toplantı salonlarında, pahalı kutlama yemekleri ve davetlerde arıyorsa bulamaması normal” dedi. Bakan Çelik’in açıklamalarının “doğru ve samimi” olmadığını vurgulayan Çerkezoğlu, “İşçinin hakkını arayan sendika bulamamaktan şikayet eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın sadece son birkaç aydaki açıklama ve icraatları kimin çıkarını korumak üzere hareket ettiğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.