Türkçe Olimpiyatları Gururlandırıyor

Türkçe Olimpiyatları Gururlandırıyor

Uluslararası Türkçe Derneği tarafından bu yıl 10.su düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarını Türk dil ve kültürünün tanınması ve gelişmesi adına heyecan verici bulduğunu söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Böylesine nitelikli ve kapsamlı etkinlikler sayesinde Türkçenin yeni yeni coğrafyalarla tanışıp kaynaşması, Afrika’dan Avustralya'ya ya kadar milyonlarca insanın Türkçe öğrenmesi ve Türkçenin dünyada hak ettiği konumu elde etmesi mümkün olacaktır” dedi.

Türkçeyi ve Türkiye'yi dünyanın bütün köşelerine taşıyan Türkçe Olimpiyatları’nı hazırlayan yurtdışındaki Türk okullarında çalışan öğretmenler başta olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, şu değerlendirmelerde bulundu;  
Bence son yıllarda düzenlenen en anlamlı organizasyonlardan birisi de Türkçe Olimpiyatlarıdır. Dünyanın dört bir yanından, farklı ırk, renk ve kültürden çocukların Türkçe şarkılar söylemesi, bizim halkoyunlarımızı oynaması kuşkusuz çok güzel bir olay. Türk okulları sayesinde on binlerce yabancı çocuk Türkçe konuşuyor. Türk orijini, Türk kültürü ile kaynaşıyor.
 
Böylesi uluslararası etkinlik ve faaliyetlerle Türkçeye daha çok sahip çıkılması gerekir. Türkçenin dünyada yaygınlaşması, barış, dostluk dili olması, bilim ve sanat dili olarak bütün dünyada benimsenmesi için ulusal bir politika da oluşturulmalıdır. Türk Okullarının sayesinde ülkemize, insanımıza, tarihimize, milli değerlerimize ve kültürel zenginliğimize olan ilgi ve sevgi her geçen yıl artacaktır. Bu itibarla; tıpkı Türkiye’de bazı ülkelerin açtığı gibi, Milli Eğitim Bakanlığımızın nezaretinde de Dünyanın her köşesinde Türk okulları açılmalıdır.
 
Olimpiyatların Türk dilinin dünya dili olmasındaki katkısına yönelik rolünü görmek gerekiyor. Katılan öğrencilere sorarsanız, Türkçeyi daha iyi öğrenmek ve Türkiye'de okumak istiyor. Birinci sıraya Amerika’yı veya bir Avrupa ülkesini değil, Türkiye'yi koyuyorlar. Olimpiyatların dünya barışına ve Türkiye’nin dünya barışına katkısına da büyük etkileri olduğunu düşünüyorum. Olimpiyatlar bir kez daha göstermiştir ki Türkçe barış demektir. Türkçe sevgi demektir. Dünya barışını sağlama yönünde önemli adımlardan birisi olacaktır Türkçenin yaygınlaşması. 


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.