Engelli öğretmen atamaları nasıl yapılacak?

Engelli öğretmen atamaları nasıl yapılacak?

2021 Engelli öğretmen atamaları nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cuma günü Bursa'daydı. Gün boyu yoğun temasları vardı. Birçok konuda açıklama yaptı. Benim için önemli olan başlık ise engelli öğretmen atamalarıydı. Malum, engelli öğretmen atamaları ile ilgili bir türlü istenen noktaya gelemedik. Çabalar var ama daha da fazlasının yapılması hem eğitim politikası, hem de istihdam açısından şart.

Daha önce benzer sinyaller vermişti ama basından dikkatle takip ettiğim konuşmasında Bakan Mahmut Özer, 3 Aralık tarihinde 750 engelli öğretmen atamasının yapılacağını açıkladı. Atama tarihinin, Dünya Engelliler Günü olarak seçilmesi de manidar.

Söz konusu atama süreci ile ilgili başvuru kılavuzunu da Bakanlık yayınladı. Kılavuzdaki bilgilere göre; engelli öğretmen atama tercihleri ve onay süreci, 22-26 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Kontenjan sayıları, tercih başvurularının ilk günü olan 22 Kasım'da açıklanacak.

Atama, 2018-2020 yıllarındaki Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'na katılanlar arasından yapılacak. Bu arada ön başvurular, 8-12 Kasım tarihleri arasında alınacak. Nihayetinde atama, 3 Aralık'ta törenle gerçekleştirilecek.

Adayların tercihine açılacak alanlar ve il bazlı kontenjan sayıları, ülke geneli alanlar itibarıyla öğretmen ihtiyacı ve illerin alanlar bazındaki boş norm sayıları ve öğretmen ihtiyacı göz önünde bulundurularak Bakanlık tarafından belirlenecek.

Son bir bilgi... Atama yapılacak alan ve kontenjan sayıları, tercih başvurularının ilk günü olan 22 Kasım'da www.personel.meb.gov.tr adresinde yayımlanacak.

5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun'un 14. maddesi gereğince, engelli öğretmen istihdam hakkı yasal olarak belirlenmiş durumda değerli okurlarım.

14. maddede birçok şey ifade edilmiştir ama şu cümleler, konunun netliğe kavuşturulması için yeterlidir diye düşünüyorum: "Engellilerin iş gücü piyasası ve çalışma ortamında sürdürülebilir istihdamı için kendi işini kurmaya rehberlik ve mesleki danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi de dâhil olmak üzere gerekli tedbirler alınır. İşe başvuru, alım, önerilen çalışma süreleri ve şartları ile istihdamın sürekliliği, kariyer gelişimi, sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları dâhil olmak üzere istihdama ilişkin hiçbir hususta engelliliğe dayalı ayrımcı uygulamalarda bulunulamaz."

Hâlihazırda 2 bin 500'ün üzerinde engelli öğretmen ataması bekliyor. Bakan'ın açıkladığı kadro sayısı 750. Bir 3 Aralık tarihini daha beklemeden 2022'nin başlarında yeniden atama için kadro açılmalıdır.

Atama bekleyenlerin toplam sayısına bakıldığında açılan kontenjan, düşük kalıyor. 3 Aralık'tan sonra yaklaşık bin 800 atama bekleyen öğretmen olacak. Umutlarını ceplerine koyup hayata tutunmaya çalışacaklar. Umutların solmaması için devletimizin, imkânlarını anayasa ile güvence altına alınan hakların yerini bulması adına sunmasını bekliyoruz.

ALİ GENÇ

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.