MEB Rotasyonu Bir Yıl Ertelemelidir

MEB Rotasyonu Bir Yıl Ertelemelidir

İlköğretim kurumları yönetmeliği değişiyor... Ortaöğretim kurumları yönetmeliği sil baştan değişti. Liselere geçiş sistemi değişti. Ülkemizde eğitim alanında neredeyse herşey sil baştan değişirken eğitimcilerin büyük bir kısmının ve eğitim yöneticilerinin gündemi yönetici atamaları ve mülakatlar...

 Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim sisteminde çok radikal değişikliklere imza atarak Lise eğitiminde birçok yeni uygulama ve değişim getirdi. 

Ortaokul'dan , Liseye geçiş sistemi sil baştan değişti.

Eğitim sistemimizde köklü reformlar yapılıyor...

Özellikle Ortaöğretime geçiş sistemi üzerinde çok titiz bir çalışma planı yürüten Bakanlık , derslerin boş geçmemesi ve fırsat eşitliği için yedek öğretmen sistemini bile getiriyor.

Bütün bunlar yaşanırken eğitim yöneticilerinin gündemini yönetici atamaları ve mülakat oluşturuyor.

Ülke genelinde sınav esaslı atamalar yapılıyor...

Bakanlığın açıklamış olduğu yönetici atama takvimi uygulanırsa iller genelinde eğitim - öğretim yılı boyunca yönetici atamaları ve yer değiştirmeler yapılacak.

Sınav esaslı atamalardan sonra norm kadro fazlası yönetici atamaları ve akabinde rotasyon uygulaması yapılacak.

Bakanlık tüm yönetici atamalarını ve yer değiştirmelerini Ekim ayına kadar bitirmeyi hedefliyordu. 


Bakanlığın açıklamış olduğu atama ve yer değiştirme takvimi birçok ilde geçikecek ve yıl boyunca yönetici atama süreci illerde devam edecek..

Bakanlığın , radikal bir kararla okul müdürleri rotasyonunu bir yıl ertelemesi ve önümüzdeki yıl yaz aylarında yapması eğitim açısından yararlı olacaktır.

Norm kadro fazlası yönetici atamaları ise yıl içerisinde , norm kadro fazlası idarecilerin isteğine binaen il müdürlükleri tarafından yapılabilir.

Milli Eğitim de çok radikal değişiklikler yapılırken , neredeyse dönem ortasına denk gelen süreçte okul müdürlerinin yerlerini değiştirmek hiç kimseye fayda getirmez.

Derslerin boş geçmemesi için yedek öğretmenleri bile düşünen Bakanlık , ilk kez bu yıl uygulanacak Ortaöğretime geçiş sınavları öncesinde rotasyon riskine girmemelidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.