MÜLAKAT SORUNU YOK AHLAK SORUNU VAR

MÜLAKAT SORUNU YOK AHLAK SORUNU VAR

MÜLAKAT SORUNU YOK AHLAK SORUNU VAR

 Milli  Eğitim Bakanlığının Yönetici Atama Yönetmeliğinde  okul müdürleri atamalarında mülakat isterken bu kadar ahlaksızlığın , omurgasızlığın ve yalakalığın  zirve yapacağını asla düşünmemiştik.  

İller genelinde mülakatlar yapılıyor ve sonuçları açıklanıyor. 

 Mülakatlarda bir kaç il dışında hakkaniyet ölçüsünü gözeten yok .

 Mülakat komisyonlarına bizzat Müsteşarlık makamından emirle  Eğitimbirsen  üyesi yöneticiler ve Eğitimbirsen'in  getiridiği yöneticiler seçiliyor. 

 Mülakat sadece göstermelik bir uygulama olarak yapılıyor. Mülakata girecek  adayların sendikaları daha önceden belirleniyor. EK 1 puanları  ve  sınav   puanları   yazılıyor . Okullar belirleniyor. Mülakatta hangi  adaya  kaç  puanverileceği  ayarlanıyor ve mülakat  puanlarıveriliyor

  Denizli  , Karabük , Kırıkkale,  İzmir  , Ankara ve daha birçok ilimizde örnekler ve  sayısalveriler  açıklandığı  zaman   Eğitimbirsen  üyesi dışında hiç kimseye  yüksek   puan   verilmediği görülüyor. Atanma şansı  olan  diğer sendikka üyesi  adaylara  ise 30 - 40 gibi  puanlarverilerek  atamaları engelleniyor. 

EĞİTİMBİRSEN YANLIŞ YAPIYOR

Eğitimbirsen  üyelerinin mülakatta korunmaya kollanmaya asla ihtiyacı yoktur. 2009 yılında çıkartılan yönetici atama yönetmeliğinde mülakat olmadığı halde en  başarılı  yönetici  adaylarıEğitimbirsen  üyeleriydi.  Ataması yapılan  kişilerin istatistiklerinde yine  Eğitimbirsen  üyesi müdürler 1. sıradaydı.

Bugün gelinen noktada mülakatta  Eğitimbirsen  üyeleride  rahatsızlık  duymaktadır. 

 Mülakatlarda genellikle  Eğitimbirsen   şube  başkanı ve yönetimleri , siyasi iradenin ve bürokratların akrabaları , görevlendirme  şube  müdürlerine çok  özel  torpil yapılmaktadır. Eğitimbirsen  sadece bu kişilerden oluşan sivil toplum örgütü ve sendika değildir. 

 Sivas ilinde  Eğitimbirsen   şube  başkanı mülakatta en  yüksek   puanı  kendisine alıyor. Bir  şube başkanı bu kadar enaniyet içerisinde kendi tabanına ne  cevap  verecek. 

 MÜLAKAT ZULMETMEYİ VE AHLAKSIZLIĞI GEREKTİRMEZ

 Yönetici mülakatlarında kul hakkı yemeyi din kisvesi altına sığdıranları kulu affetse Allah affetmez. Allah'ü telayı inkar eden kişilere bile rabbimizin rızık verdiği ve mağfiret ettiğini düşündüğünüz  zaman  ; Müslümanın , müslümanın rızkıyla oynamasını yüce dinimizde nereye koyacağız. 

Şimdi sizlere kıssadan hisse olması için İbrahim Aleyhisselam'a , Allah'ü tealanın verdiği  dersi örnek olarak vererek  yazımıza  son verelim.

İbrahim aleyhisselam, misafirsiz hiç  yemek  yemezdi. Misafir yoksa beklerdi. Bir  gün , seksen yaşında bir ihtiyarı misafir olarak kabul eder. Üç  gün  ona gerekli hizmeti, en güzel şekilde yapar. Tabiî ihtiyar çok rahattır, yer içer, yatar kalkar. Ama bu ihtiyarın dinden imandan haberi yoktur. İbrahim aleyhisselam, belki gece ibadet ediyordur diye düşünür, ama gece de bir şey yaptığı yok. Ne Allah’a hamd, ne de iyilik edene teşekkür ediyor. Sonunda dayanamaz, onu evden çıkarır. O da, (Çağırdın geldim, kovdun gidiyorum) der.  Hemen  Cebrail aleyhisselam gelip, der ki:

 (Yâ İbrahim, senin bu hareketine Rabbim gücendi, sitem etti. “Bu kulum bana inanmadığı hâlde, ben ona seksen yıl rızık verdim, hiç aç bırakmadım, kusurlarını da yüzüne vurmadım. Halilim İbrahim ise üç gün sabredemedi, kulumu kovdu, kalbini kırdı. Özür dileyip hemen gönlünü alsın” buyurdu.)

İbrahim aleyhisselam, koşup adama yetişir, kendisini affetmesi için çok yalvarır. (Ömür boyu sana hizmet edeyim) der, ama ne dediyse ihtiyar kabul etmez, (Sana ne oldu? Az önce kovdun, şimdi niye yalvarıyorsun?) der. İbrahim aleyhisselam ise, kendisinin peygamber olduğunu, Cenab-ı Hakk’ın ikazına maruz kaldığını söyler. Cebrail aleyhisselamın bildirdiklerini anlatır. (Rabbimin beni affetmesi için, senin beni affetmen lazım) der. İhtiyar çok şaşırır, (Yani Allah, benim için sana Cebraili mi gönderdi?) diye sorar. İbrahim aleyhisselam (Evet) der demez, ihtiyar, (Böyle bir yaratana kurban olurum, hemen Müslüman olmak istiyorum) diyerek, kelime-i şehadet getirip Müslüman olur.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.