Sınavsız Müdür Atamalarına Dava Açıldı

Sınavsız Müdür Atamalarına Dava Açıldı

Sınavsız Müdür Atamalarına Dava Açıldı.


7.03.2012 tarih ve 28246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğin” 1. maddesinin (a) bendi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin 2. maddesinin 2. fıkrasının (e) bendine; “Sosyal Güvenlik Kurumunda sosyal güvenlik merkezi müdürü kadroları, Spor Genel Müdürlüğünde gençlik merkezi müdürü kadroları” ibaresi eklenmiştir. 
 
Anılan düzenleme ile Sosyal Güvenlik Kurumunda sosyal güvenlik merkezi müdürü kadroları ile Spor Genel Müdürlüğünde gençlik merkezi müdürü kadrolarına yapılacak atamalar, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin kapsamı dışına çıkarılarak, bu kadrolar görevde yükselme sınavından muaf tutulmuşlardır. Bu surette, görevde yükselme sınavına tabi olmaksızın ‘sosyal güvenlik merkezi müdürü’ kadrolarına Başkan, ‘gençlik merkezi müdürü’ kadrolarına ise Genel Müdür tarafından atama yapılmasının, başka bir ifade ile anılan görevlere gelmede esas alınan kariyer ve liyakat ilkeleri ile nesnel ölçütlerin bir kenara bırakılarak, kadrolaşmanın önü açılmıştır. Türk Büro-Sen , kariyer ve liyakat ilkelerini hiçe sayan bu düzenlemenin iptali için Danıştay’da dava açtı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.