Yönetici Atamada Skandal Yazı Hayat Geçti

Yönetici Atamada Skandal Yazı Hayat Geçti

Yönetici Atama sürecini alt üst edecek nitelikteki yazı ne yazık ki Kocaeli ilinden başladı hayata geçmeye, sırada diğer iller var ve bir bir bu karmaşayı uygulayacaklar ve bu süreci tamamen tartışmalı hale getirecekler…Eğer bu yazı geri alınmaz ya da önlem alınmaz ise..

 Bilindiği üzere yönetici atamada geçen hafta tam da tatile girerken sessiz sedasız skandal niteliğinde bir yazı yayınlanmıştı ve biz de kamuajans olarak bu yazıyı “Kaos ve skandal” olarak nitelendirmiştik. Eğitim kamuoyu bu yazının hayata geçebileceğine adeta ihtimal vermeyerek “Daha neler, bu kadarı da fazla ” dercesine pek tepki vermemişti. Ancak ne yazık ki kamuajans olarak biz haklı çıktık…

Çünkü gerçekten işte şimdi kaos başladı ve bunun ilk örneği de Yönetici Atamaları konusunsa sitemizin takip ettiği kadarıyla sicili bozuk olan ve hep yanlış üstüne yanlış yapan, atamalarda hep geç davranan ama eğitimcilerin aleyhine olacak konularda en erken davranan KOCAELİ' de başladı. Başka illerde de başlamış olabilir ancak önümüzdeki günlerde zaten tüm illerde bu kaos yaşanacaktır. Eğer önlem alınmaz ise…
 
Hatırlatmak gerekirse o skandal yazı Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün 29 Ağustos 2013 tarihli  ve  63385 saylı Bakan imzalı aynen şöyledir: “…aynı binada veya  aynı bahçede eğitim öğretim faaliyetini sürdüren birden fazla eğitim kurumuna ayrı ayrı kurum kodu ve müdür normu verilmiş ise de, bu eğitim kurumlarına ayrı ayrı atama yapılması eğitim öğretimi olumsuz etkileyeceğinden söz konusu eğitim kurumlarının müdür norm kadrolarından sadece birine müdür ataması yapılacaktır.” Şeklinde bir ani kararla sınavlı atamalara açılmış olan onlarca okulun kapatılmasını emretmişti. Ve Kocaeli başta olmak üzere iller de “mal bulmuş mağribi” gibi zaten atamak istemedikleri sınavcılara açık olan müdür kadrolarını kapattı ya da kapatmak için harıl harıl çalışıyorlar, bügün yarın da kapatırlar.
 
Ancak dikkat çeken bir şey daha var ki Kocaeli bu kapattığı okulların listesini okullara göndermiş olmakla birlikte henüz bu yazının yayınlandığı saat itibariyle kendi sitesinde bile yayınlamamıştır. Dahası hep yönetici atamalarındaki hatalarıyla ün yapmış olan Kocaeli ildeki en çok tercih edilen İzmit Halk Eğitim Merkezinde boş bulunan müdür yardımcılığını da sınavcılara açmamakta ısrar etmektedir. Sitemize gelen yoğun maillerde bu merkezin her sınavlı müdür yardımcısı adayının birinci tercihi olabilecek yer olduğu halde açmamalarında bir hinliğin olabileceği, norm fazlası atamaları için birisine söz verilmiş olabileceği iddia edilmektedir.
 
Hasılı sınavlı adayların önünü kesmek için yayınlanan bu yazı ne yazık ki hayata geçmiş durumdadır ve tüm iller de de uygulanacağı artık kesinleşmiş demektir. Dolayısıyla atamalarını yapmış olan illerde de bu yazı gereği iptaller başlayacak demektir. Atamalarını henüz yapmayan illerde ise duyurular yenilenecek, başvurular yeniden alınacak, süreç sil baştan yeniden işleyecek demektir.
 
Şimdi bize göre sendikalar derhal harekete geçerek bu yazıyı Bakanlığın geri çekmesini sağlamalı, tüm münhallerin açık gösterilmesini sağlamalı ve atama süreçlerini kesintiye uğratacak ve kaosa sebep olacak bu uygulamayı başlamadan bitirmelidir.
 
Dahası bu yazının gerekçesi olarak Bakanlığın ileri sürdüğü “eğitim öğretimi olumsuz etkileyebilir” gerekçesinin asıl bu yazıyla daniskasının olacağını Bakanlığa resmi yazılarla bildirmeliler, gerekirse acilen bu yazı da dava etmelidirler.
“Eğitim Öğretime daha fazla zarar vermeden…”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.