YÖNETİCİLER GÖREVİ BIRAKMAK İSTİYOR!

YÖNETİCİLER GÖREVİ BIRAKMAK İSTİYOR!

YÖNETİCİLER GÖREVİ BIRAKMAK İSTİYOR!Müdürler görevini neden bırakıyor?

Son dönemlerde il müdürleri görevlerini bir bir bırakıyor. Görevini en son bırakan il müdürü de Kayseri il müdürü İbrahim Ceylan oldu. Ceylan ‘mesaj’ dolu bir veda mesajı yayınladı. En çarpıcı yorumu da: ‘Çaresizlikle idealleri arasında sıkışan birinin yapması gereken şey veda etmektir.’ oldu. 


Bir il müdürünün çaresizliği nedir? Öğrendiğimiz kadarıyla Kayseri il müdürünün en önemli çaresizliği il genelinde hala sınıf öğretmeni açığının olması ve bir aydır birçok sınıfın öğretmensiz olmasıymış. Yönetmelik gereği ücretli öğretmen görevlendirmesi yapamayan il müdürü velilerle mevzuat arasında sıkışmış.


Aslında görevi bırakmaya hazır olanlar sadece il müdürleri değil. İl müdürleri görevi bıraktıktan sonra şahsa bağlı il müdürlüğü kadrosuyla Ankara’nın havuzunda bekliyor ve maddi kayıpları olmuyor. İlçe müdürleri ise görevlerini bıraktıklarında okul yöneticiliği bile yapamıyor, öğretmenliğe dönmeye zorlanıyor.


Konuştuğumuz onlarca ilçe milli eğitim müdürü okul idareciliği hakkı verildiğinde görevlerini derhal bırakacaklarını söylüyorlar.

Adını açıklamak istemeyen bir ilçe müdürü şunları söylüyor: “İş yükümüz çok fazla, beklenti çok büyük, kadromuzu oluşturma hakkımız yok, başarısızlıklar karşısında tedbir almak için yetkimiz yok. Yetkimizin hemen hemen hiç olmamasına rağmen sorumluluğumuz haddinden fazla. Taşımalı eğitim ihaleleri üzerimizdeki en büyük yük. Boş geçen dersler konusunda yetkimiz olmadığı halde velilerin tepkileri bizi buluyor.  Kaymakamlar sorumluluk almıyor, en küçük sorunda da yüzlerce soruyla sorgulanıyoruz. Siyasiler saçma sapan isteklerle bizleri bunaltıyor. Çoğu arkadaşımız bunalmış durumda. Kısacası işimiz çekilir gibi değil.


Bu açıklamalardan anlaşılıyor ki Bakanlık taşra yöneticilerini birçok konuda yalnız bırakmış durumda. Taşra yöneticileri kaderlerine terk edilmiş. Şikayetler soruşturmalar da bunca iş yükünün üzerine tuzu biberi.


İlçe yöneticileri kendilerine yeniden okul yöneticileri imkanı verilmesini bekliyor. İlçe müdürleri eski görevleri olan okul yöneticiliği görevine dönememeleri nedeniyle kendilerini kapana kısılmış gibi hissediyorlar.


Bu arada taşra yöneticileri atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin hala çıkmaması da şaşırtıcıdır. Görevde yükselme, atama ve yer değiştirme yönetmeliğini çıkarmayan Bakanlık neredeyse kalmamışken MEB’in hala bunu başaramaması şaşkınlıkla izleniyor.


Metin KOÇER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum